Çin lideri Şi, Komünist Parti’nin 100. müessese sene dönümünde konuştu: Çin’i yalnızca sosyalizm kurtarabilir

0
30
Şi Cinping

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. müessese sene dönümü kapsamında ülkenin başkenti Pekin’de tebrik etkinliği düzenlendi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, burada meydana getirdiği konuşmada ülkesinin yararlı önerilere aleni bulunduğunu, sadece ‘vaaz verilmesine izin vermeyeceklerini’ söylemiş oldu.

1949 senesinde gerçekleşen Çin devriminin peşinden, Tayvan adasına kaçarak orada tanınmayan bir idare kuran Tayvan’la alakalı Amerika başta olmak suretiyle batı ülkeleri tarafınca yöneltilen eleştirileri de yanıtlayan Şi, Tayvan’ın Çin’le birleşmesi mevzusundaki ‘sarsılmaz taahhüdünü’ sürdürdüğünü vurgulayarak, “Asla kimse Çin halkının milli egemenliğini ve toprak bütünlüğünü müdafaa mevzusundaki kararlılığını, iradesini ve yeteneğini küçümsememelidir” ifadelerini kullandı.

‘Partiyi halktan ayırma girişimleri başarısız olacak’

Düzenlenen etkinlikte ortalama bir saat süresince konuşan Şi, partinin Çin’deki rolünü yineleyerek, ülkenin gelişmesinde merkezi konumda bulunduğunu ve onu halktan ayırma girişimlerinin ‘başarısız olacağını’ söylemiş oldu.

Şi ek olarak, “Çin’i yalnızca sosyalizm kurtarabilir ve yalnızca Çin karakteristiğinde sosyalizm Çin’i geliştirebilir. Kimsenin Çin’e diktatörlük yapmasına, baskı yapmasına ya da boyun eğdirmesine hiç izin vermeyeceğiz. bunu oluşturmaya cüret edenlerin başları, ortalama 1.4 milyar insan tarafınca örülen çelikten sedde çarpıp ezilecek” ifadelerini kullandı.