‘Çin ile Rusya yakınlaştıkça Amerika basını harp tamtamları çalıyor’

0
22
Çin Rusya

Rusya Internasyonal İlişkiler Konseyi üyesi Danil Boçkov, Çin Komünist Partisi’ne (ÇKP) yakınlığıyla malum Global Times’ta gösterilen ‘Çin ile Rusya yakınlaştıkça Amerika basını harp tamtamları çalıyor’ başlıklı yazısında, Amerika medya müesseselerinin Çin-Rusya yakınlaşmasından rahatsız bulunduğunu belirterek Biden yönetiminin medya eliyle ‘uzun vadeli bir yüzleşmeye hazırlandığını’ söylemiş oldu.

Amerika Başkanı Joe Biden’ın Avrupa ziyaretleri öncesinde, Amerika medya müesseselerinin Çin ya da Rusya içinde ihtimaller içinde bir askeri çatışma hakkındaki spekülasyonlar yaptıklarını söyleyen Boçkov, bu durumun Biden’ın ‘otokrasiye karşı demokrasi’ olarak sunmuş olduğu ideolojiyle ilgili bulunduğunu ve bunun ‘Soğuk Cenk’ın yine canlandırılması’ anlamına geldiğini söylemiş oldu.

Boçkov ek olarak, “Biden NATO zirvesi benzer biçimde internasyonal toplantılarda müttefikleri aynı gaye çevresinde ve küresel ölçekte tevhit misyonuna girişti” ifadelerini kullandı.

Biden yönetiminin dış siyaset alanında da ‘Trump döneminden daha da ileri gittiğini’ belirten Boçkov, “Başkan Biden, Çin’in tehdidini Amerika liderliğindeki bütün fazlaca taraflı platformların gündemine dokuyarak uluslararasılaştırarak daha da ileri gitti.

Boçkov’un yazısının alakalı bölümü şöyleki:

“Washington bir harp başlatmaya hevesli değil. Aynı zamanda, Rusya-Çin ittifakının büyümesiyle meşgul olmaya devam ediyor. Bundan dolayı, Amerika’nin kabul edilen medya organlarında ve Biden yönetiminin mahalli ve küresel ölçekte benimsediği Çin-Rusya karşıtı politikalardaki son yayınlar, bir harp değilse de uzun vadeli bir yüzleşme için mevcut hazırlıklarını ortaya koyuyor. Böylesine ahenkli yürüyüş, Moskova ve Pekin’i birbirine yaklaştırarak, işbirliğini derinleştirerek ve Putin’in NBC’de de dediği benzer biçimde ‘ilişkiyi giderme girişimlerinin’ tanınmasını sağlıyor. Aynı zamanda, Çin Dışişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen ‘Rusya-Çin ortaklaşa iş için ‘sınır yoktur’ vurgusu sebebiyle de, bunun gerçekleşmesi pek ihtimaller içinde değil.”