Çin, Afganistan’dan Amerika’nin çıkmasını fırsat olarak görmüyor

0
21
Çin, Afganistan

Afganistan’da yaşananlar koşu ülke Çin’i de yakından ilgilendiriyor. Amerika ile küresel hegemonya mücadelesine girişen ve kendi ülkesindeki köktencilik İslamcı köktendincilikle uğraşan Çin, Taliban’ın Afganistan’da yönetime gelmesini yakından izliyor. Çin, Birleşmiş Milletler Emniyet Konseyinin (BMGK) Afganistan’daki duruma ait düzenlemiş olduğu acele görüşmede, ülkenin “tekrar terör örgütlerinin sığınağı haline gelmemesi icap ettiğini” altını çizdi.

Xinhua’nın haberine gore, Çin’in BM Sürekli Temsilcisi Yardımcısı Gıng Şuang, toplantıdaki konuşmasında, son 20 yılda IŞİD, El Kural ve Pekin’in terör örgütü saydığı Şark Türkistan Istiklal Hareketi (ETIM) benzer biçimde örgütlerin, Afganistan’da topl anıp gelişerek internasyonal güvenliğe tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.

Gıng, “Afganistan, tekrar hiç bir süre teröristler için sığınak olmamalı. Bu, Afganistan’ın geleceğindeki her siyasal çözümün temelini teşkil etmeli” ifadesini kullandı.

Taliban’ın terör örgütleriyle bağlantısına son vereceğine ait sözünü yerine getireceğini umduklarını vurgulayan Gıng, “Bütün ülkeler, internasyonal hukuk ve Emniyet Konseyi kararlarına müsait olarak yükümlülüklerini yerine getirmeli ve terörizmin her türlü biçimi ve dışa vurumuyla savaşım hikayesinde beraber emek vererek DEAŞ, El Kural ve ETIM benzer biçimde terör örgütlerinin ülkedeki (Afganistan) kargaşadan faydalanmasını önlemek için kesin adımlar atmalıdır.” diye konuştu. Liverpool Üniversitesi Çin kampüsünün Çin Emek harcamaları bölümünden Doç. Dr. Ceren Ergenç Pekin yönetiminin Afganistan ve Taliban yaklaşımını değerlendirdi. Çin’in Amerika’nin Afganistan’dan çıkmasına fırsat olarak bakmadığını kaydeden Doç. Dr. Ergenç, Pekin yönetiminin yakın gelecekteki emniyet tehditlerinin bilincinde olarak, tedbir almaya çalıştığını belirtti.

Taliban ile görüşmeye karşın Pekin yönetiminin örgüte güvenmediğini anlatım eden Ergenç, “Çin için iki mühim tehdit alanı, Afganistan’dan Orta Asya’ya, sonrasında da Xinjiang’a yayılabilecek terörizm ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun güvenliği. Taliban liderleri, Çin’den gelebilecek maddi yardımı garanti dibine almak için bu iki alanda da Çin çıkarlarına aykırı davranmayacaklarının sözünü verdi. Fakat, Taliban’ın parçalı bir yapı bulunduğunun ve bu sözlerin tutulmayabileceğinin Çin hükumeti de bilincinde” dedi.

Ergenç şu ifadeleri kullandı: “Çin efkarı umumiye, öncelikle Amerika’nin başarısızlığı olarak görmüş olduğu Afganistan’dan çekilmesine ödenek Çin’in yöresel istikrarı koruma çabasını üstünlük olarak görmüş oldu. Taliban’dan kaçanların görüntülerinden sonraysa efkarı umumiye bilakis döndü ve istikrar için bile olsa Taliban’ın kuracağı bir hükumeti desteklemenin etik geçerliliğini sorgulamaya başladı.”