CHP’nin “polis intiharları araştırılsın” önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

0
22
polis

Polis intiharlarının araştırılarak, polisleri intihara sürükleyen sorunların tespit edilmesine ilişik CHP önergesi, AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin karşı oylarıyla reddedildi.

Meclis inceleme önergesini hazırlayan ve CHP grubu adına konuşan İzmir Mebus Murat Bakan, Maçka Parkı’ndaki ve Esenyurt Karakolu’nda ki polis şiddetine dikkat çekerek, “Polisin hukuk dışına çıkması, orantısız güç kullanımı, devletin değil bir partinin polisi şeklinde davranması hiç kabul edilemez” diye konuştu. Önerge üstüne aleyhte laf aldığını belirterek konuşan AKP Kilis Mebus Mustafa Hilmi Dülger ise, “Bu konuların oldukca gündeme getirilmesi toplumda özentiye yol açmaktadır” dedi.

CHP İzmir Mileltvekili Murat Bakan’ın TBMM Genel Kurulu’nda CHP grubu adına icra ettiği izahat şu şekilde:

‘6 AYDA 34 POLİS MEMURU NEDEN İNTİHAR EDER?’

“Mevzumuz polis intihaları sadece buna geçmeden ilkin bugün Maçka Parkı ve Esenyurt Polis Karakolu’nda polis şiddetiyle alakalı haberler kamuoyuna düştü. Polisin hukuk dışına çıkması, ölçüsüz sertlik kullanımı ve devletin değil partinin polisi şeklinde davranması hiç kabul edilemez. Türkiye’de meslek grupları içerisinde en oldukca intihar eden meslek grubu polislik mesleği. Bu yeni bir problem mu? Değil. Senelerdir polisler intihar ediyorlar, ben de bu kürsüden onlarca defa gündeme getirdim. 2015’ten beri takip ediyorum, her intihar eden polis kardeşim için ayrı ayrı sual önergesi vermiş bir arkadaşınızım. Bir tanesine bile cevap alamadım. Sual şu: Polis niçin intihar eder? Daha vahim sual şu: 6 ayda 34 polis memuru niçin intihar eder? Bizler sebeplerini biliyoruz, İçişleri Bakanı da sebeplerini de biliyor fakat kimse bir şey yapmıyor. Polisler çığlık ediyor, intihar notları bırakıyorlar; ‘Oldukça çalışıyoruz, toplumsal yaşamımız yok, ağır baskı altındayız, amirlerimiz bizlere zulmediyor’ diyorlar fakat seslerini duyuramıyorlar. Polis sahipsiz, polisin derdiyle dertlenen yok. Geçmişte polis intiharların duyardım, şu şekilde düşünürdüm: Bu yaşamının baharında, genç adam çağlarında, bu çocuklar niçin intihar ediyor? Şimdi 15-20 senelik polisler intihar ediyor. Emeklilik yaşına gelmiş bir polis niçin intihar eder asla düşündünüz mü?

2014 senesinde Amme Denetçiliği Kurumu’nun bir tutanağı var. O raporda diyor ki ‘Haftada 40 saat emek harcaması ihtiyaç duyulan polis, haftada 59 saat çalışıyor.’ Tekrar aynı raporda, ağır emek harcama şartları sebebiyle polislerin psikolojilerinin bozulmuş olduğu; cinnet vakalarının, intihar vakalarının meslek içinde oldukca sık görüldüğü, aile ve toplumsal hayatlarında sıkıntıların; şiddetli geçimsizlik, boşanma vakalarının oldukca sık yaşandığını; hayat kaliteleri ve standartları ile mesleki motivasyonlarının düştüğünün tespit edilmiş olduğu yazıyor.

Fransa’da polis günde 8 saat çalışıyor, Danimarka’da 8 saat çalışıyor, İtalya’da 6 saat çalışıyor, Türkiye’de 10-12 saat çalışıyor. Bir de polisin icra ettiği ek görevler var, maç angaryası var, devlet görevlilerini karşılama var… 30 adet ek rolü var polisin. Her gün bir intihar haberini duyduğumuz polislerle alakalı ağır emek harcama koşulları sorulduğunda Süleyman Asil ne diyor biliyor musunuz? ‘Hangi meslek grubu bir çalışıyorsa, güvenlikle ilgili meslek grupları 24 katı fazla çalışmak zorunda’ diyor. ‘Polislik maaş mesleği değildir, kim bu şekilde düşünüyorsa bir dakika durmasın’ diyor. Ey Süleyman Asil! Bu çocuklar maaş için mi bir direktifle ölüme gidiyor? Iyi mi bir laf bu, maaş için mi çalışıyor polisler? Her meslek grubunun insanca çalışmaya, dinlenmeye, ailesine süre ayırmaya hakkı var. Polisin yok mu? İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 24. maddesi İtalyan polisi için geçerli de Türk polisi için geçerli değil mi? Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kölelik ve zorla çalıştırma yasağı Alman polisi için geçerli de Türk polisi için geçerli değil mi? Size 6 Haziran’da Giresun’da yaşamının baharında 24 yaşlarında intihar eden Semanur’un intihar notunu okumak isterim: ‘Ben mesleğime aşıktım. Minik düşürdüler, tükendim. Ruhumu erittiler, Tanrı’ım sen yardım et. Bir tek sana sığındım Rabb’im.’ Polis sahipsiz, polis kurumsal olarak sahipsiz. Polisin haklarını koruyacak sendikası yok. Dünyanı her ülkesinde polis sendikası var. Fildişi Sahili’nde var, Nijer’de var, Avrupa’da da var. Almanya’da iki adet var. Tekrar Avrupa’da EuroCop var, Polis Sendikaları Konfederasyonu. Ne yapıyor polis sendikası? Alman polis sendikasının sitesinden aldım bunu, diyor ki: ‘Polisin ve emekli polisin mesleki, sosyal, ekonomik, ekolojik ve kültürel çıkarlarını savunur. Sendika her şeyden ilkin bilhassa üyelerinin genel emek harcama ve hayat koşullarının düzeltilmesi, memuriyet ve iş hukukundaki şartlarının düzeltilmesi için çalışır. Polis sendikası kendini; hükumetlerden, yönetimlerden, siyasi partilerden ve dini topluluklardan bağımsız görür. Polislik mesleğinin militarist değil, sivil bulunduğunu savunur ve bunu korur. Emniyet hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı menfaat.’

‘OY VERMEZSENİZ, BUNDAN SONRAKİ POLİS İNTİHARLARINDA VEBALİNİZ OLUR’

AK Partili ve MHP’li dostlarım size sesleniyorum. Polis intiharları için bu inceleme komisyonunu kuralım. Her mevzuda bizi imrenen Avrupa var ya, bırakın bir de polis haklarıyla alakalı bizi kıskansın. Şu komisyonu kuralım dostlar. Şayet bu komisyonun kurulmasına burada oy vermezseniz, bundan sonraki polis intiharlarının her birinde vebaliniz olur. Bu işin vebali büyük.”

AKP’Lİ DÜLGER: BU KONULARIN GÜNDEME GETİRİLMESİ TOPLUMDA ÖZENTİYE YOL AÇMAKTADIR

Önerge üstüne aleyhte laf aldığını belirterek konuşan AKP Kilis Mebus Mustafa Hilmi Dülger, DSÖ’nün verilere gore yılda 1 milyon ferdin yaşamına son verdiğini söylemiş oldu ve “Elbet bu ortamda bütün meslek gruplarından intiharlar görülebilir. Her açınma döneminde görülebilen bir irrasyonel bir davranıştır. Bu konuların oldukca gündeme getirilmesi toplumda özentiye yol açmaktadır” dedi. Polislerin her türlü gelişmesinin, yetişmesinin fazlasıyla araştırıldığını, incelendiğini ve tedbirler alındığını korumak için çaba sarfeden Dülger, 2020 senesinde 112 bin personelle ruhsal müzakere yapıldığı, müessese içerisinde her yüz bin kişiye ortalama 250 psikolog düştüğünü ve son ayda 64 bin personelin izne çıkarıldığı ve tedavi dibine alındıkları bilgilerini paylaştı.

‘YAŞAMDAN ASLA VAZGEÇMEYİN’

HDP adına konuşan Ankara Mebus Filiz Kerestecioğlu, “Avrupa’da 100 bin vatandaşa 340, Türkiye’de 100 bin kişiye 494 polis düşüyor. Ben yüzlerinde görüyorum; bazıları ne kadar saldırgansa bazıları o denli utangaç aslen. İktidar yandaşlarının suçlarını örtmek polislerin asli görevine dönüştü. Buna itiraz edebilirsiniz fakat cevaplamanız ihtiyaç duyulan sorular var” diyerek intihar eden Silivri Güvenlik Müdürü ve İçişleri Bakanı Süleyman Asil ile alakalı iddialara yönelik sorular yöneltti. Kerestecioğlu laflarını şu şekilde bitirdi:

“Bu baskı diyeti değişmeden hiç bir yurttaşın refah bulamayacağı ortada. Bir tek polisler değil 600’e yakın insan intihar etti. Umar bu iktidara bir an ilkin son vermektir. Bunun için de umar intihar değil, örgütlenmektir. Hayattan hiç vazgeçmeyin.”