CHP’nin Edirne’deki ‘128 milyar dolar nerede?’ pankartları, mahkeme kararıyla iade edildi ve tekrar asıldı

0
28
128 milyar dolar nerede

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 18 Mayıs’ta il binasının dış cephesinde asılan ve emniyet güçlerince sökülen “128 Milyar Dolar Nerede?” yazılı pankart ile alakalı hukuk mücadelesini kazandıklarını beyan etti. Pekcanlı, düzenlemiş olduğu basın toplantısında şunları söylemiş oldu:

“Birkaç ay ilkin ‘128 milyar dolar nerede?’ diyen pankartlarımız kaldırıldı. CHP örgütleri olarak hukuksuzluğa uğradık. Bizler Edirne örgütü olarak bu işin peşini bırakmadık. Hukuksal mücadelemizi devam ettirdik ve nihayetinde Türkiye’ye emsal olacak bir karar Edirne’den çıktı. Edirne Barış Ceza Hakimliğinin 18.05.2021 tarihindeki sonucu ile hukuksuzca toplatılan pankartlarımız CHP örgütüne güvenlik güçleri tarafınca teslim edildi.”

‘Edirne Valiliği sınıfta kaldı’

Pankart hikayesinde iki ayrı hukuk dışı uygulamaya maruz kaldıklarını dile getiren il başkanı Pekcanlı, şöyleki devam etti:

“Bildiğiniz gibi iki hukuk mücadelesi verdik. Edirne Valiliği’nin Kovid-19 önlemleri kapsamında güldürü benzer biçimde bir sonucu vardı. Pankartımız bu tedbir kapsamında da parti binamızdan sökülüp alınmıştı. Bizlere uygulanan işlemlerin aynısını öteki siyasal partilere yapılıp yapılmadığını da takip ettik. Maalesef Edirne Valiliği bu mevzuda sınıfta kaldı. Şundan dolayı CHP’ye uyguladıkları 15 günlük pankart yasağını AK Parti’ye uygulayamadılar. Bunu da yaşadık bu süreçte. Bizler bu pankartların hepsini teslim aldık, bugün itibarıyla söküldüğü bölgelere yine asacağız.”

Pekcanlı, açıklamanı arkasından sökülen pankartı tekrar parti il binası dışına astı.