CHP’li Zeybek’ten sert ‘mafya’ çıkışı: Hesabını fazlaca ağır ödeyeceksiniz

0
14
Rafet Zeybek

CHP Antalya Mebus Rafet Zeybek, CHP’nin mafya-devlet ilişkilerinin araştırılması için verdiği öbek önerisi görüşmelerinde son dönemde artan devlet-mafya ilişkisi tartışmalarına ilişik konuştu. “Benim dönemimde derin devletin başı olan insanoğlunun oğlu bugün sizin milletvekiliniz” diye konuşan Zeybek, “Bu ülkeyi çökertmenin hesabını fazlaca ağır ödeyeceksiniz” dedi. CHP’nin ‘mafya devlet ilişkilerinin boyutlarının araştırılması’ için verdiği önerge ise AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

“Benim vazife yaptığım dönemde Türk yargısına milletin itimatı yüzde 70’ti, şimdi sizin hakim ve savcılarınız vazife icra ettiği dönemde yüzde 20 bunu ihmal etmeyin” ifadelerini kullanan Zeybek, “Benim dönemimde derin devletin başı olan insanoğlunun oğlu bugün sizin milletvekiliniz, o dönemde mafya babaları sizinle beraber seçim emek harcaması yapmış oldu ihmal etmeyin” dedi.

İktidara derin, “Devleti batırdınız be” ifadeleriyle reaksiyon yayınlayan Zeybek, “Paralel Parti Devleti kurdunuz. Bu ülkeyi çökertmenin hesabını fazlaca ağır ödeyeceksiniz” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun birtakım iddiaları ‘savcılara anlatırım’ diyerek kabahat işlediğini anlatım eden Zeybek, “İçişleri Bakanı diyor ki: ‘Savcı isterse söyleyeceğim’ Kaç gün oldu ya! Daha hâlâ açıklanmadı. Daha ne bekliyoruz ya! İçişleri Bakanı şu anda kabahat işliyor. TCK’nın 279. maddesi fazlaca aleni amme görevlilerinin suçu bildirmemesi suçtur. Suçsuzlardan sorulsun demiyoruz, bu ilişkiye girenlerden hesap mesele. Sormazsanız bu devletin çöküşünün sorumlusu olmuş olursunuz” dedi.

YARGI’YA ÇAĞRI: DERHÂL HAREKETE GEÇİN

Zeybek, yargıya çağrıda bulunmuş oldu:

“Yirmi yedi sene cumhuriyet savcılığı yapmış bir mebus olarak buradan cumhuriyet savcılarına sesleniyorum: Şayet vicdanınız var ise ve ‘Görevimizi kanuna bakılırsa yapıyoruz’ diyorsanız, talimatları beklemeyi bırakın, derhâl harekete geçin; aksi takdirde, bu devletin çürümesinin ortağı olmuş olursunuz.”

ÖNERGE AKP-MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Öte taraftan CHP mebus Mahmut Tanal, ‘mafya-siyaset ve devlet içerisindeki ilişkilerinin boyutlarının belirlenebilmesi’ için verdikleri önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini duyurdu.

Tanal Twitter hesabından icra ettiği paylaşımda, “Mafya-Bürokrasi ve devlet İçindeki İlişkilerinin boyutlarının belirlenebilmesi, araştırılması amacı ile verilen meclis inceleme önergesi ; Ak parti ve MHP oyları ile reddedildi. Pis ilişkilerin ortaya çıkmasını istemiyorlar…” ifadesini kullandı.