CHP’li vekilden eleştiri sual: Müdafaa Sanayii Başkanı’nın Paramount’ta kalması rastlantı mı?

0
33
İsmail Demir

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in Paramount Hotel’de konakladığını hatırlatan CHP’li Yüksel Mansur Kılınç, “Demir’in Savunma Sanayii alanında şirketleri bulunan, Cihan Ekşioğlu’nun hissedarı ve işletmecisi olduğu sırada, Paramount Hotel’de tatil yapması tesadüf müdür?” diye sordu.

Sedat Peker’in iddiaları gündeme getirmesinden 1 hafta önce Meclis’e sunduğu önergede Kılıç, Cihan Ekşioğlu’nun Paramount Otel üzerinden kurduğu ilişkilere değindi.

Cihan Ekşioğlu’nun sahibi olduğu EKBA Holding’in, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile iş yaptı iddiaların ş hatırlatan Kılınç, “Savunma Sanayii Başkanı Prof. İsmail Demir’in, Savunma Sanayii alanında şirketleri bulunan, Cihan Ekşioğlu’nun hissedarı ve işletmecisi olduğu sırada, Paramount Hotel’de tatil yapması tesadüf müdür?” diye sordu.

Cihan Ekşioğlu- Botir Rahimov ve Sezgin Baran Korkmaz arasındaki ilişkilerin mahiyetini sorgulayan Kılınç’ın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesindeki sorular şöyle:

“İDDİALAR ARAŞTIRILDI MI?”

1-EKBA Holding veya Cihan Ekşioğlu’nun başka bir firması, TSK ve EGM’den ihale almış mıdır? Almışsa ne zaman, hangi ihaleleri almış ve ihale bedelleri ne kadardır?

2-Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in tatil yaptığı sırada, Paramount Otel’in asıl sahibinin 2010 yılında Özbekistan’da hakkında başlatılan operasyondan sonra yurt dışına kaçan, hakkında İspanya’da kara para aklaması suçlaması bulunan Botir Rahimov olduğu, Cihan Ekşioğlu’nun Rahimov adına otelde hissedar olduğu iddiaları araştırılmış mıdır?

3-Savunma Sanayii Başkanı Prof. İsmail Demir’in, Savunma Sanayii alanında şirketleri bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ihalelerine katılan EKBA Holding’in yönetim kurulu başkanı Cihan Ekşioğlu’nun hissedarı ve işletmecisi olduğu sırada, Paramount Hotel’de tatil yapması tesadüf müdür?

4-İsmail Demir’in Savunma Sanayii Başkanlığı yaptığı dönemde, Cihan Ekşioğlu’nun sahibi olduğu şirketlerle Savunma Sanayii Başkanlığı arasında ticari ilişkiler olmuş mudur?

“RAHİMOV’LA İLİŞKİLERİ BİLİNİYOR MU?”

5-İsmail Demir tatil yaptığı otelin o dönemki sahibi Cihan Ekşioğlu’nu tanıyor muydu? Cihan Ekşioğlu ile Botir Rahimov arasındaki ilişkileri biliyor muydu?

6-Savunma Sanayii alanında şirketleri bulunan, EKBA Holding’in yönetim kurulu Başkanı Cihan Ekşioğlu- Botir Rahimov ve Sezgin Baran Korkmaz arasındaki ilişkilerin mahiyeti nedir? Devletin istihbarat kurumları bu kişiler arasındaki ilişkileri araştırmış mıdır?

7-Cihan Ekşioğlu’nun Paramount Hotel’e tank ile girdiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise sivil bir kişi, TSK’ya ait bir tankı nereden, nasıl elde etmiş ve kullanmıştır?