CHP’li Tutdere’den tütüne hapis cezasına reaksiyon: Kürsüye koyduğum pudra şekeri değil

0
37
Abdurrahman Tutdere

CHP Mebus Tutdere, Kaçakçılıkla Savaşım Kanunu’nda meydana getirilen düzenlemeyle tecim belgesi ya da yetki belgesi almadan tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası almasını öngören yasanın 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe gireceğini çünkü da tütüncülerin büyük mağduriyet yaşayacağını dile getirdi.

Mebus Tutdere, şu ifadeleri kulland:

“Kürsüye koyduğum pudra şekeri değil, Adıyaman’ın yerli ve ulusal sarmalık kıyılmış tütünü. Adıyaman başta olmak suretiyle 81 ilde sarmalık tütün üretimi meydana getiren tütün üreticileriyle, evlatlarının nafakasını tütünden elde eden yüz binlerce tütüncü esnafı var ve bende onların adına laf almış bulunmaktayım. Yönetmeliği 3 yılda çıkarıp kooperatifleşmeyi 6 ayda yapın demek, ne vicdani ne de ahlakidir. Bu kürsüde onlarca defa dile getirdik, aradan seneler geçti, şu yönetmeliği çıkarın dedik, çıkarmadınız. Aradan tam üç sene geçtikten sonrasında, Ziraat ve Orman Bakanlığı sarmalık tütün üretim kooperatiflerinin kuruluşuna ait yönetmeliği yayımladı. O tarihten bu yana pandemi koşulları, sokağa çıkma yasakları ve ülkemizin içerisinde bulunmuş olduğu sorunlardan ötürü üreticiler kooperatiflerini kuramadılar. Tam anlamıyla ürünlerini pazarlayacak işletmelerini ve tesislerini oluşturamadılar. Bakanlık bir yönetmeliği üç yılda çıkarabildi.

Üç yılda çıkardıkları yönetmeliğe müsait olarak, tütün üreticisine 6 ayda tesisleşmeyi yapın, binanızı yapın, makinenizi alın demek vicdani midir, etik midir? 6 aylık sürenin iki ayı sokağa çıkma yasağıyla geçti. Zamlarla ve ekonomik sorunlarla boğuşan gariban üreticilerimiz dört ayda iyi mi kooperatiflerini kuracaklardı? Kuramadılar. Türkiye’nin dört bir tarafındaki üreticilerimiz şu anda ciddi bir vehamet ve tedirginlik içinde. Holdinglerin ve zenginlerin tüm vergi borçlarını ertelediniz. Tüm üreticiler diyor ki zenginlere yapmış olduğunuz bu kıyağı, pandemi koşullarından ötürü yaptığınız bu ertelemeleri bir kere olsun alın teriyle geçinen, Türkiye’nin her tarafında üretim meydana getiren, emekten yana olan tütün üreticileri için yapın.

Gelin, bu ulu mecliste, üreticilerimizi yarın ciddi anlamda hapis cezalarıyla yüz yüze getirecek ve büyük travmalar oluşturacak olan bu yasanın yürürlük tarihini hep birlikte erteleyelim. Bu insanların, bu tütünü üretmekten başka alternatifleri yok. Tüm mebus arkadaşlarımızı bu mevzuda hassas olmaya çağrı ediyor ve herkesi göreve çağırıyorum. Türkiye Büyük Ulus Meclisi olarak bu soruna acilen bir çözüm bulmak zorundayız. İş işten geçmeden buna bir deva bulalım. Şayet, bu süreyi uzatmazsanız hepimiz Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak sahada, alanda, tarlada devamlı tütün üreten üreticilerimizin yanında olacağız. Üreticilerimizle birlikte savaşım edecek, haklarını alıncaya dek onların yanında olacağız. Gelin, üreticilerimizi cezaevine değil, hep birlikte tarlaya gönderelim. Onlar üretsinler, evlatları sevinçli olsun, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlasınlar.”