CHP’li Toprak’tan iktidara ‘Taliban’ tepkisi: Aslolan amacı meşrulaştırmak

0
27
Taliban

CHP İstanbul Mebus Erdoğan Toprak, “İktidarın milli çıkarlar nedeni öne sürülerek Taliban’la görüşmek istemesinin aslolan amacı bu cihatçı-şeriatçı örgütü meşrulaştırmaktır” dedi. Toprak, “Afganların kendi iradeleriyle Taliban’a karşı başlattıkları direniş desteklenmelidir” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in Afganistan Tutanağı’nda Taliban’ın kapı kapı dolaşarak insan avına çıktığının dile getirildiğini kaydeden Toprak, iktidarın Libya, Mısır, Suriye’deki yanlış politikalarına şimdi Afganistan’ın da eklendiğini belirtti.

Toprak, şöyleki konuştu: “İktidar, daha birkaç hafta öncesine kadar Kabil havaalanının yönetimi ve güvenliğini askerimizin üstlenmesi karşılığında Amerika ile para pazarlığı yaparken aniden fiyaskoya dönüşerek çöken Afganistan politikasında, şimdi BM’nin terör örgütleri listesindeki Taliban ile görüşme etme, Taliban liderlerini ağırlama hazırlığında.”

“İKTİDARIN YAKLAŞIMI TALİBAN’I MEŞRULAŞTIRMAK İSTEĞİNİ YANSITIYOR”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban yöneticilerinin icra ettiği itidalli ve ılımlı açıklamaları memnuniyetle karşıladıklarını anlatım ederek, Türk askerinin Afganistan’da kalmaya devam etmesinin, Taliban yönetiminin internasyonal alanda elini güçlendireceğini korumak için çaba sarfediyor” diyen Toprak, “İktidarın bu yaklaşımı, Taliban ile uzlaşıp Mehmetçiği Afganistan’da tutarak, Taliban’ı internasyonal alanda meşrulaştırmak isteğini yansıtıyor. Anlaşıldığı kadarıyla Amerika ve NATO, Taliban’ı meşrulaştırma ve denetim etme görevini iktidara vermiş. Dışişleri Bakanı, ‘Kendi menfaatlerimiz için beraberce görüşmemiz icap eder’ derken iktidarın dış politikadaki kafa karışıklığını ve açmazlarını ele veriyor” ifadelerini kullandı.

Toprak, şunları söylemiş oldu: “Öyleyse, Türkiye’ye milyonlarca sığınmacı akınına ve on milyarlarca dolara mal olan Suriye iç cenginde niçin 10 senedir Esad ile görüşmeyip ülkenin çıkarlarını korumadıklarını; Mısır, İsrail ve Libya ile diyalogu keserek ülkemizin çıkarlarını tehlikeye atıp ağır kayıplara yol açtıklarının hesabını vermeleri icap eder. İktidarın milli çıkarlar nedeni öne sürülerek Taliban’la görüşmek istemesinin aslolan amacı, bu cihatçı-şeriatçı örgütü meşrulaştırmaktır.”

“YAPILMASI GEREKEN DİRENİŞE DESTEK VERMEK”

“Taliban’ı tanıyıp meşrulaştırmak, ülkenin karanlığa gömülmesine, Taliban’dan olmayanların kitlesel katliamlarına, kafa kesme terörüne, bayanların recmedilmesine, kız evlatlarının köleleştirilmesine, hak ve özgürlüklerin yok edilmesine pirim vermek, onaylamaktır” diyen Toprak, şunları açıkladı:

“Yapılması ihtiyaç duyulan, Taliban’a değil başta Penşir eyaleti olmak suretiyle Celalabad, Esadabad şeklinde kentlerde başlatılan direnişe, sivil itaatsizlik eylemlerine yardımcı vermek; Afgan halkıyla dayanışma sergilemektir. Taliban’ın 38 milyonluk ülkeyi kapkaranlık bir zindana dönüştürmesine dünya ülkeleri göz yumamaz. Afganistan’ın kurtuluşu, Amerika, Rusya, Çin vb. dış müdahalelerle değil Afgan halkının kendi mücadelesiyle, vatanına, hak ve özgürlüklerine haiz çıkmasıyla olacaktır. O nedenle Penşir’de Şimal İttifakı’nın tekrar canlandırılmasıyla başlatılan direniş hareketi oldukca önemlidir. Afganların kendi iradeleriyle Taliban’a karşı başlattıkları bu direniş desteklenmelidir.”