CHP’li Tanrıkulu, HDP binasına saldırıya ilişik iktidar ve yargıya seslendi: Onlarca defa uyarı ettik

0
29
Sezgin Tanrıkulu

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, 1 bireyin yaşamını kaybetmiş olduğu HDP İzmir İl Binası’na düzenlenen silahlı saldırıya ilişik, HDP’nin uzun süreden beri hedef gösterildiğini hatırlatarak, “İktidar partisini, iktidar partisinin ortaklarını bu dilden, bu üsluptan vazgeçmeye çağırıyorum” dedi.

HDP’nin uzun süreden beri iktidar, iktidar ortakları ve sözcüleri tarafınca hedef gösterildiğini hatırlatan Tanrıkulu, “Bir sözüm de doğal olarak ki Yargıya. Hüküm da uzun süreden beri HDP’nin bu halde hedef gösterilmesine, linç edilmesine karşı hep sessiz kaldı. Daha dün Ankara Adliyesinde, Sincan’da koridorda bile geçindiren bir yargılama esnasında içeri giren bir takım HDP’lileri linç etmeye kalktı, hücum etti avukatlara, HDP’lilere nerdeyse sanıklara saldırdılar. Bu şekilde bir girişime de Mahkeme de sessiz kaldı ve ihbarında bulunmadı” diye konuştu.

Tanrıkulu tarafınca meydana getirilen açıklamanın tüm bunlar şu şekilde:

“HDP İzmir İl Örgütüne meydana getirilen saldırıyı kınıyorum. Son aşama üzgünüm Ölen yurttaşımıza Tanrı’tan rahmet temenni ediyorum. Yakınlarına başsağlığı temenni ediyorum. Tüm HDP Camiasına, dostlarımıza geçmiş olsun diyorum. Bu saldırının geleceği belliydi. Uzun süreden beri Halkların Demokratik Partisi Personelleri, muhalifler, aktivistler iktidar partisi tarafınca, iktidar partisinin sözcüleri tarafınca dizgesel bir şekilde hedef gösteriliyordu, düşmanlaştırıcı bir dil kullanılıyordu, kutuplaştırıcı bir dil kullanılıyordu.

Hepimiz onlarca defa uyarı ettik. Bakın bu dili kullanmayın, bu üslubu kullanmayın. Bu gerilmiş ortamda sokakta bu üslubu satın alabilecek bir takım var, durumdan görev çıkartabilecek, nitekim İzmir’de bu vahim vaka gerçekleşti. Siyasal partiler Türkiye’nin her yerinde örgütlüler, her ilçesinde nerdeyse örgütlüler. Dolayısıyla hızla fakat hızla iktidar partisinin sözcüleri bu üsluplarını düzeltmeli ve bu düşmanlaştırıcı, kutuplaştırıcı ve hedef gösterici dilden, üsluptan vazgeçmeliler.

‘BU ÜSLUPTAN VAZGEÇİN’

Bir sözüm de heralde Yargıya. Hüküm da uzun süreden beri HDP’nin bu halde hedef gösterilmesine, linç edilmesine karşı hep sessiz kaldı. Daha dün Ankara Adliyesinde, Sincan’da koridorda bile geçindiren bir yargılama esnasında içeri giren bir takım HDP’lileri linç etmeye kalktı, hücum etti avukatlara, HDP’lilere nerdeyse sanıklara saldırdılar. Bu şekilde bir girişime de Mahkeme de sessiz kaldı ve ihbarında bulunmadı.

Ben bir defa daha geçmiş olsun diyorum ve iktidar partisini, iktidar partisinin ortaklarını bu dilden, bu üsluptan vazgeçmeye çağırıyorum. Bugüne dek gerçekleşmeyen, gerçekleştirilmeye çalışılan fakat gerçekleşmeyen girişimler vardı. O şekilde bir girişimin de olmaması açısından iktidarın kendi durumunu bir defa daha gözden geçirmesi lazım. Yeniden geçmiş olsun diyorum, başsağlığı dileğinde bulunuyorum.”