CHP’li Öztunç’tan iktidara: Paris İklim Anlaşması için ne bekliyorsunuz?

0
17
Ali Öztunç

Önümüzdeki Kasım ayında gerçekleştirilecek, COP26 ile alakalı açıklamalarda bulunan CHP Tabiat Haklarından Görevli Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, iktidara seslendi. Öztunç, “Paris İklim Anlaşması’nı bir türlü TBMM’ye getirmeyen AKP, COP 26’da ne anlatacak fazlaca merak ediyoruz. Kuraklığı mı, ormansızlaşmayı mı, selleri mi, nehir yataklarındaki yapılaşmaları mı ? Korkarız ki ulus bahçelerini anlatıp, boş boş yüzlerine bakacaklar” ifadelerini kullandı.

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine bakılırsa; COP 26 olarak malum 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın 31 Ekim – 12 Kasım 2021 tarihleri içinde İskoçya’nın Glasgow şehrinde gerçekleştirileceğini hatırlatan Öztunç, AKP iktidarının iklim krizine karşı mücadelede sahici önlemler almadığını savunarak şunları söylemiş oldu:

“Bütün dünyada iklim krizi ve bu krizin getirmiş olduğu etkisinde bırakır gitgide artarken, konferansta iklim değişikliği ile mücadelede kat edilen yollar münakaşaya açılıyor. İktidara baktığımızda ise, iklim krizi ile savaşım hikayesinde ortada ne kat edilen bir yol var, ne de bir gayret. Yaşadığımız yüzlerce tabiat tahribatı, yangın, sel felaketi, müsilaj problemi ve daha nicesi iklim krizi ile savaşım etmeyen, Paris Anlaşmasını yürürlüğe koymamak için direnen zihniyetin ürünüdür.”

“PARİS İKLİM ANLAŞMASI HEMEN MECLİS’E GETİRİLMELİ”

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen termik santrallerin çalışmasına göz yuman Bakan Murat Müessese’un “Ulus bahçeleriyle ekolojik koridorlar inşa ediyoruz, plastik poşetlerle sıfır atık projesi gerçekleştirdik” şeklinde söylemlerinin iklim kriziyle mücadelede sahici ve samimi olmadığını korumak için çaba sarfeden Ali Öztunç, açıklamasının nihayetinde da şunları söylemiş oldu:

“Bir an ilkin Paris İklim Anlaşması meclise getirilmeli, iklim kriziyle mücadelede lüzumlu plan ve takvim oluşturulmalıdır. Paris İklim Anlaşmasını bir türlü TBMM’ye getirmeyen AKP, COP 26’da ne anlatacak fazlaca merak ediyoruz. Kuraklığı mı, ormansızlaşmayı mı, selleri mi, nehir yataklarındaki yapılaşmaları mı ? Korkarız ki ulus bahçelerini anlatıp, boş boş yüzlerine bakacaklar.”