CHP’li Öztrak: Döviz kasasında 21 milyar dolar aleni bulunuyor

0
13

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 3 Eylül 2021 itibarıyla IMF’den alınan son 6,3 milyar dolarlık yardımcı de dahil döviz kasasında 21 milyar dolar aleni olduğunu söylemiş oldu.

Toplantıya ait açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, dün Pençe-Şimşek operasyon bölgesinde teröristlerin rahatsızlık ateşi kararı vurulan ve tedavi görmüş olduğu hastanede şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Ömer Faruk Fazilet’e Tanrı’tan rahmet, ailesine ve tabanca arkadaşlarına sabır diledi.

Öztrak, Sakarya Meydan Muharebesi’nin zaferle neticelenmesinin 100. senesinde Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ü, tabanca dostlarını ve bu toprakları vatan kılmak için canlarını ortaya koyanları hürmet, minnet ve dualarla andı.

Okulların açılmasıyla ailelerin harcamalarının arttığını belirten Öztrak, bu sene kiraların ve satılık konutların fiyatının yükseldiğini, bilhassa büyük şehirlerde kira artışlarının resmi enflasyon rakamını katladığını söylemiş oldu.

Devlet yurtlarına müracaat tarihinin dün akşam sonlandığını, üniversitelerin önümüzdeki hafta açılacağını dile getiren Öztrak, bu gecikmenin aileler ve öğrenciler için ciddi bir belirsizlik yarattığını açıkladı.

Hususi yurt kiralarındaki artışların ev kiralarını da solladığını aktaran Öztrak, “Bu kiralarla ulus çocuğunu iyi mi okutacak?” diye sordu.

Öztrak, inşaat sektöründe “taraftar” olmayan müteahhitlerin çığlık ettiğini ve inşaat maliyetlerinde fazlaca ciddi artışlar bulunduğunu söylemiş oldu.

Her şeyin bolca olduğu yazları meyve ve sebze fiyatlarına etiket yetişmediğini korumak için çaba sarfeden Öztrak, pazar tezgahlarının, market raflarının yanına yaklaşılmadığını kaydetti.

“İŞSİZLİK HEDEFİ İKİYE KATLANMIŞ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 sene ilkin millete ulusal geliri 2 trilyon dolara, fert başına geliri 25 bin dolara çıkarmayı vadettiğini, böylece Türkiye’nin dünyada ilk 10 iktisat arasına gireceğini dediğini dile getiren Öztrak, millete ihracatı 500 milyar dolara çıkarma, işsizlik oranını yüzde 5’e düşürme sözünü de verdiğini aktardı.

Öztrak, şöyleki konuştu:

“Bu sözlerin tüm bunlar asılsız oldu. Bunu ben söylemiyorum, Erdoğan’ın dibine imza attığı şu resmi doküman (Orta Vadeli Program) söylüyor. Bu doküman Erdoğan şahsım hükümetlerinin bizlere koca bir 10 yılı kaybettirdiğini ortaya koyuyor. Ulusal gelir, ihracat ve fert başına gelir hedefleri yarıya düşmüş. İşsizlik hedefi ise ikiye katlanmış.

Demokratik bir ülkede millete verdiği lafı tutmayan bir idare edici, o koltuğu bir dakika dahi işgal edemez. İstifa eder. Çeker evine masraf. Peki, sözünü tutmayan Erdoğan ne yapar? Milletin önünde gözyaşı döker. ‘Kumpas’, ‘dış güçler’, ‘sabotaj’ der. Mağdura yatar.”

Enflasyonun en yakın zamanda denetim dibine alınarak, raflardaki, tezgahlardaki, etiketlerdeki, fahiş fiyat artışlarının önüne geçilmesinden bahsedildiğini aktaran Öztrak, mutfaklardaki yangının “polisiye tedbirler” ile düşmeyeceğini söylemiş oldu.

Öztrak, “Çiftçinin tarlasından milletin sofrasına uzanan tedarik zincirini kısaltacak, ucuzlatacak hangi önlem alındı?” sorusunu yöneltti.

Besin güvenliğini artıran, iklim değişikliğini dikkate alan, emin bir ziraat stratejisi oluşturulmadığını korumak için çaba sarfeden Öztrak, Konya Ovası ve GAP projelerinde sulama kanallarının tamamlanmadığını kaydetti.

Öztrak, çiftçilere kanunen hak etmiş olduğu desteğin verilmediğini, ithalatta sıfır gümrük silahıyla çiftçilerin sırtından vurulduğunu açıkladı.

Ulusal gelir 2023 hedeflerinin yarısına bile ulaşılamadığını, bunun üstüne “Sabotaj yapılmış oldu” denildiğini ileri devam eden Öztrak, çiftçiye reva görülenlerin üretime meydana getirilen en büyük sabotaj bulunduğunu söylemiş oldu.

“ÜLKE EKONOMİSİNE YAPILAN SABOTAJIN ŞAHI BUDUR”

Ülkede fiyat istikrarını sağlamakla sorumlu kurumun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bulunduğunu dile getiren Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankasına direktif vererek para politikasını belirlediğini dile getirdi.

Deposu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olan üç ayrı grafiğe ait data vereceğini belirten Öztrak, şunları kaydetti:

“İlk grafik, Merkez Bankası tarafınca IMF standartlarına nazaran hazırlanan, ‘Internasyonal Rezervler ve Döviz Likiditesi’ tablosundan derlendi. Bu tablo, Merkez Bankasının brüt döviz rezervlerinden vadesi bir yıldan daha azca olan, döviz kredileri, döviz borçları, SWAP anlaşmalarıyla alınan emanet dövizler ve öteki koşullu döviz borçları düşüldüğünde kasada ne kalıyor onu gösteriyor. 3 Eylül 2021 itibarıyla IMF’den alınan son 6,3 milyar dolarlık yardımcı de dahil döviz kasasında 21 milyar dolar aleni var.”

TCMB Haftalık Vaziyetinden derlenen verilerin yer almış olduğu grafikte de bankanın döviz varlıklarıyla döviz yükümlülüklerinin karşılaştırma edildiğini özetleyen Öztrak, kasadaki 119 milyar dolarlık brüt döviz rezervinden Merkez Bankasının bankacılık sistemine olan döviz borcu, IMF’den almış olduğu SDR tahsisatı ve SWAP’lardan oluşan döviz yükümlülükleri düşüldüğünde ise kasadaki açığın 40 milyar dolar bulunduğunu kaydetti.

Merkez Bankasının günlük Analitik Bilançosundan da net rezervlerinin hesaplandığını aktaran Öztrak, buna nazaran TCMB’nin brüt döviz varlığından yurt dışına, kamuya, bankalara olan döviz borcu ve SWAP’ların çıkarılması halinde döviz kasasındaki açığın 51 milyar doları bulduğunu belirtti.

Öztrak, “Neresinden bakarsanız bakın, Merkez Bankası kasasındaki döviz ve altınlar, döviz borcuna yetmiyor. Döviz kasası sağdan da saysanız, soldan da saysanız aleni veriyor. Erdoğan bunu gizliyor. Niçin? Bundan dolayı ülke ekonomisine meydana getirilen sabotajın şahı budur. Bunun baş sorumlusu da milletin 128 milyar dolarını buharlaştıran Erdoğan ve damadıdır. Bugün ülkemiz benzer ekonomilerden negatif ayrışıyorsa, en minik bir küresel rüzgar vatanımızda fırtınalar koparıyorsa nedeni budur” dedi.

İşten çıkarma yasaklarının temmuzda sonlanmasıyla birlikte işsizliğin arttığını, bundan en fazlaca endüstri sektörünün etkilendiğini öne devam eden Öztrak, “Bugün temmuz ayı endüstri üretim verileri belirtildi. Üretim bundan önceki aya nazaran yüzde 4,2 daralmış. Endüstri üretimi temmuzda hız kesmiş. Tutarlı, emniyet veren bir ekonomik program uygulanmadığı, öğrenim sistemiyle işgücü piyasasının gereksinimleri buluşturulmadığı için işsizlik kalıcı halde düşmez. Milletin çalışacağı işler çoğalamıyor” gibi konuştu.

Üç askerin İdlib’de düzenlenen hain bir saldırıda şehit düştüğünü hatırlatan Öztrak, “Bu saldırıyı kim gerçekleştirmiş oldu?” sorusunu yöneltti.

Dış politikanın merkezine ulusal menfaatler yerine kişisel menfaatlerin konulduğunu, bu durumda da faturanın millete çıktığını ileri devam eden Öztrak, “Birkaç ay ilkin, Erdoğan’ın Rabia selamından vazgeçeceğini söylemiştik. Haklı çıktık. Kahramanmaraş’ta Rabia gitmekle kalmadı yemin de vatansız kaldı. Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne, para için el uzatınca artık dil uzatmaz oldu. Dış politikadaki bu savrulma, ulusal menfaatlerimize sabotaj değildir de nelerdir?” diye konuştu.

“HEPİMİZİN GÖNLÜNDEN BİR ADAY GEÇER”

Öztrak, açıklamasının arkasından basın personellerinin sorularını yanıtladı.

“Eski AK Parti Mebus Resul Tosun’un laikliğin Anayasadan çıkarılmasına ait bir önerisi oldu. Değerlendirmeniz nelerdir?” sorusuna Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Resul Bey tecrübeli bir siyasetçidir hem de. Anayasanın ilk 4 maddesinin değiştirilemez bulunduğunu, değiştirilmesinin öneri dahi edilemeyeceğini anımsar. Fakat anlaşılan kendisine bir vazife verilmiş. Şu anda milletin reel gündemini karartmak suretiyle başlatılan spekülasyonda ona da bir rol biçilmiş. Şunu açıkça anlatım edeyim. Milletin reel gündemi bu tartışılan mevzular değildir. Bu milletin reel gündemi birazcık ilkin anlattığım işsizliktir, pahalılıktır, yoksulluktur. Fakat maalesef bunun üstünü karartabilmek için Erdoğan hükümeti elinden geleni ardına koymamaktadır. Bizler bunlara takılmayacağız.”

“İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Fazilet’den ‘Gönlümüzdeki aday Meral Akşener’dir’ dedi. Neler söylersiniz?” sorusu üstüne Öztrak, “Hepimizin gönlünden bir aday geçer, bu doğaldır fakat ittifakın genel başkanlarının bu mevzuya ait açıklamaları ortadadır” diye konuştu.

“Diyanet İşleri Başkanlığı üstünden birtakım spekülatif vakalar meydana geldiğini söyleyen Erdoğan, ‘Bu vakalar beni de ciddi anlamda üzüyor’ dedi. Erdoğan’ın Ali Erbaş’a verdiği bu desteği siz iyi mi yorumlarsınız?” sorusuna Öztrak, “Ortada bir vurgunculuk var ise bunun sorumlusu bu ülkenin Diyanet İşleri Başkanını piyon benzer biçimde sahaya devam eden Erdoğan’dan başka kimse değildir. Saray milletin reel gündemini sabote etmek, dayanılmaz hale gelen yaşam pahalılığını, şişen faturalarını, işsizliği, yoksulluğu karartmak için spekülasyonun daniskasını meydana getirmeye iş koşturmacasındadır. Hep söylüyorum, sabotaj işte budur. Diyanet İşleri Başkanının rehberi Erdoğan değildir; Kur’an’dır, güzel ahlaktır, yasalardır” cevabını verdi.