CHP’li Özel, Yaramış’ın istifası üzerine Soylu’yu iğneledi: En azından başardı

0
41
Özel Soylu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın istifasına ilişkin yaptığı açıklamada, Süleyman Soylu’nun nisan ayında istifa edip geri dönmesine göndermede bulundu. Özel, “Süleyman Soylu’ya göre becerikli, en azından bu istifa etmeyi başardı. İstifayı da başaramadı” dedi.

“Süleyman Soylu’nun istifa etmeyi başaramadığını” söyleyen Özel, şu ifadeleri kullandı:

“Süleyman Soylu’ya göre becerikli, en azından bu istifa etmeyi başardı, bir hafta debelendi başardı. Soylu istifayı da başaramadı. Biz Atatürk’ün düşmanını Atatürk’ün kurumuna atarken bunu kasten yapıyorsunuz liyakate bakmıyorsunuz dedik, sizin liyakat bakışınıza göre ‘Darbecileri affedelim’ diyen adamı atadınız, başınıza nasıl bela oldu. Yaptıkları bütün atamalar benzerdir.”

NE OLMUŞTU?

10 Nisan’da koronavirüs salgını dolayısıyla 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından ortaya çıkan görüntülere ilişkin yapılan eleştirileri ilk başta reddeden ve “Daha erken ilan edilseydi daha uzun süre izdiham olurdu” görüşünü öne süren Süleyman Soylu, 12 Nisan Pazar günü saat 21:25’te Twitter’daki hesabından İçişleri Bakanlığı görevinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Soylu’nun görevinden istifa kararının Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘uygun bulunmadığını’ açıklamıştı.