CHP’li Çeviköz: Taliban’ın tehdidi yanlış dış politikanın bir tezahürü

0
18
Ünal Çeviköz

CHP İstanbul Mebus ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Öbek Sözcüsü Ünal Çeviköz, Afganistan’da yaşanmış olan aktüel gelişimleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit tarafınca halkoyu ile paylaşılan izahat endişeyle karşılanmıştır” dedi.

‘Taliban tarafınca ülkemize meydana getirilen uyarıyı şiddetle reddediyoruz’

Çeviköz, “Taliban sözcüsünün Türkiye’nin de kabul etmiş olduğu Doha Anlaşması uyarınca bütün yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğine vurgu yaparak Türkiye’nin, başkent Kabil’deki Hamid Karzai Internasyonal Havaalanı’nın güvenliğini üstlenme yönünde attığı adımları ‘menfur’ olarak vasıflandırmış ve ‘karar ihtiyatsız bir karar, egemenliğimizin, toprak bütünlüğümüzün ihlali ve milli çıkarlarımıza aykırı’ ifadelerinde bulunmuştur” diye konuştu.

“Taliban tarafınca ülkemize yönelik meydana getirilen bu uyarıyı şiddetle reddettiğimizin altını çiziyoruz” diyen Çeviköz, şöyleki devam etti: “Aynı zamanda, internasyonal hukuk gereğince Türkiye’nin Afganistan’da kalmasının meşruiyetini elde eden gerekçeler de ortadan kalkmıştır. Bu durumun Taliban tarafınca ülkemize hatırlatılması maalesef iktidarın izlemiş olduğu yanlış dış politikanın yeni bir tezahürüdür.”

Çeviköz, şu ifadeleri kullandı:

“Taliban Afganistan’ın gerçeğidir ve bugün Afganistan topraklarının yüzde 80’inden fazlasını denetim etmektedir. Bu vaziyet iktidarın Mehmetçiklerimizi Afganistan’a gönderme ısrarının tehlikelerinin boyutlarını işaret etmek bakımından önemlidir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, birçok ülkenin askerini çekmiş olduğu, hatta Afganistan’ın ulusal ordusunun dahi pek oldukca noktada çatışmaya girmekten kaçındığı bir ülkeye Mehmetçiklerimizi göndermeyi yanlış bulduğumuzu bir defa daha halkoyu ile paylaşıyor, iktidarı Mehmetçiklerimizi ateşe atacak bu karardan geri adım atmaya çağırıyoruz.”