CHP’li Çakırözer: İçişleri Bakanlığı, gazetecileri engellemek için çıkarılan genelgeyi iptal etmeli

0
30
Utku Çakırözer

CHP Eskişehir Mebus Utku Çakırözer,  Güvenlik Genel Müdürlüğü tarafınca piyasaya çıkan ve ’güvenlik çalışanı görevini yaparken’ cep telefonu ile ses ve imaj kaydı alanların engelleneceği yönündeki genelgeyle alakalı “İçişleri Bakanlığı, gazetecileri engellemek için çıkarılan genelgeyi iptal etmeli” dedi.

Çakırözer, Meclis’te düzenlemiş olduğu basın toplantısında, bu ay 40 gazetecinin hakim karşısına çıktığını, bir gazetecinin tutuklandığını, bir basın çalışanının hapis cezasının onandığını, 3 basın çalışanının ise haber takip edeni esnasında saldırıya uğradığını söylemiş oldu.

AFP foto muhabiri Bülent Kılıç’ın gözaltına katılması esnasında çekilen resim karesini yayınlayan Çakırözer, “Bizler dünyaya bu fotoğrafları verdiğimiz sürece, gazeteciler bu biçimde yaka paça gözaltına alındıkları, ‘Soluk alamıyoruz.’ deme noktasına getirilmiş olduğu sürece basın özgürlüğünden bahsedemeyiz. Gazetecilerin soluk alamaması demek, topluluğun nefessiz kalması anlamına gelir. İçişleri Bakanlığı, Güvenlik Genel Müdürlüğü gazetecileri engellemek için çıkarılan genelgeyi iptal etmeli.” diye konuştu.

CHP’li Çakırözer, bu ay toplumsal medyada Sezgin Baran Korkmaz ve Türkiye Mevcudiyet Fonu‘na ilişik paylaşımlara ve birtakım haberlere erişim engeli getirildiğini de belirterek bunların, hem halkın istihbarat özgürlüğünü aynı zamanda gerçeklerin ortaya çıkmasını engellediğini açıkladı.

Gazete alımlarının amme kurumlarına ilişik tutum tedbirleri kapsamına alındığını özetleyen Çakırözer, gazete alımından değil, lüksten ve şatafattan tutum yapılması icap ettiğini söylemiş oldu. Çakırözer, bu bağlamda, istila tedbirleri kapsamında kahvehane, spor salonu, berber şeklinde iş yerlerine getirilen gazete alım yasağının da yarın başlamış olacak normalleşme sürecinde kaldırılmasını istedi.