CHP’li belediye başkanlarından Cumhurbaşkanı Erdoğan’la müzakere talebi

0
27
Erdoğan

CHP’li 10 belediye başkanı, Antalya’da görüşmede bir araya geldi. Toplantının peşinden ortak bir deklarasyon gösterildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğindeki toplantının peşinden deklarasyon, Böcek tarafınca okundu.

Türkiye nüfusunun yarısından fazlasına hizmet veren büyükşehir belediye başkanları olarak buluşmaların pandemi nedeniyle online meydana getirilen toplantılar dahil 11’incisinin Antalya’da gerçekleştiğini belirten Böcek, “Toplantımızda devamlı olduğu şeklinde Türkiye’mizin öne çıkan başlıklarını bütüncül bir boyutta ele alarak ortak değerlendirmelerde bulunduk. 1 Temmuz itibari ile açıklanan yeni normalleşme döneminin bütün sektörlere canlılık getirmesini diliyor ve bu mevzuda tedbirlerin elden bırakılmamasını oldukca önemsediğimizi anlatım ediyoruz” dedi.

Aşılanma çağrısı yaptılar

Pandemi döneminde 11 büyükşehir belediyesinin başarıya ulaşmış bir savaşım verdiği ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergilediğini söyleyen Böcek, “Sürecin en başından itibaren hayatını kaybeden yurttaşlarımızın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Her birinin yakınlarına başsağlığı dileriz. Tekrar bu acıların yaşanmaması için bütün vatandaşlarımızı aşılanma haklarını kullanmaya çağrı ediyoruz. Bu süreçte fedakarca görevlerini ifa eden sıhhat çalışanlarımıza şükran ve saygılarımızı iletiyoruz” diye konuştu.

Erdoğan’dan istek

Kamuoyunun oldukca yakından bilmiş olduğu şeklinde tasarruflu ve israfa karşı idare anlayışının 11 büyükşehir belediyesinin idare anlayışının omurgasını oluşturduğunu kaydeden Böcek, CHP’li başkanlar adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şu talepte bulunmuş oldu:

“Seçim kampanyasındaki günlerimizden bu yana çoğumuz israf düzeniyle savaşım ve tasarrufu yurttaşlarımıza vadettik. O günden bugüne bu duruşumuzdan ayrılmadan kararlılıkla icraatlarımızı yürüttük. Bu tedbirlerle ciddi başarı elde edilen, mali bütçelerimize katkı sağlanmıştır. Bu yüzden 30 Haziran 2021 tarihindeki Cumhurbaşkanlığı genelgesini belediyelerimiz yakından takip etmektedir. Bu genelgenin istisnasız bütün amme kurumlarını kapsaması gerektiği inancındayız. Mevzubahis genelgenin belediyelerimizin görevlerini yapması yönünde birtakım engeller oluşturulabileceği kanaatindeyiz. Bu hususta alakalı kurumlarla bağlantı kurarak belli maddelerin açıklığa kavuşturulmasını istek edeceğiz. Bu belirsizliklerin giderilmesi ve belediyelerimizin birikmiş bütün öteki problemlerini değerlendirilmesi adına Sayın Cumhurbaşkanı ile 11 Eylül 2019 tarihinde yaptığımız 30 büyükşehir belediyesi toplantısının bir benzerinin en yakın zamanda yapılmasının gerekliliğine inanıyoruz ve bu toplantıyı istek ediyoruz.”

‘Turizmin gelişmesi için kararlıkla emek harcamaları sürdürüyoruz’

Başkanlığını bitirdikleri 11 büyükşehrin Türkiye turizminin odağı bulunduğunu kaydeden Böcek, “Bir tek kıyı ilçelerimizde değil iç kesimdeki kırsal ilçelerimizde de turizmin gelişmesi için kararlıkla emek harcamaları sürdürüyoruz. Türkiye genelinde de benzer bir siyaset uygulanması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca Meclis’e gönderilen Gezim Teşvik Kanunu taslağının Meclis İhtisas Komisyonu’ndan geçtiğine de dikkati çeken Muhittin Böcek, şunları söylemiş oldu:

“Taslağa nazaran belediye sınırları içinde bulunan yeme-içme, eğlence, günübirlik mesire alanlarıyla konaklama tesisleri ve plajlar dahil turizmle alakalı alanlar Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın tutum ve denetimine bırakılacaktır. Bu yaklaşımın belediyelerin gelirlerine el koyma anlamını taşımış olduğu ve işlemeyeceği ortadır. Türkiye’nin içerisinde bulunmuş olduğu ekonomik, siyasi krizlere karşın 11 büyükşehir belediye başkanı olarak canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Bütün engellemelere rağmen umudu çoğaltarak, yurttaşlarımızın derdine derman olmaya devam edeceğiz.”

Ondan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Böcek, mesire alanları ve plajlarla alakalı olarak hazırlanan kanun taslağının hem parti yönetimi aynı zamanda belediye başkanları olarak takip edeni olduklarını belirterek, “Bugüne dek yapılmamış, bugün yapılıyor olmasından ötürü Türkiye’mizin yüzde 50 nüfusuna yakın illerimizi yönetmekte olan CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı için her şey oldukca aleni ortadadır” diye konuştu.

Tutum genelgesiyle alakalı belginlik getirilmesini istedikleri maddelerle alakalı suali da yanıtlayan Böcek, şunları söylemiş oldu:

“Hepimiz göreve geleceğimizde hep tüyü eksikleri olan yetimin hakkını koruyacağımızı, tüm yurttaşlarımızın dertlerine derman olacağımızı söylemiştik. Şimdi belediye başkanı dostlarım aslına bakarsan tasarrufu en iyi halde yapmış oldu. bizim ülkemizde pandemi periyodu de dahil olmak suretiyle belediye başkanlarımızın başarısını bütün yurttaşlarımız görmüştür. Şimdi bunu bir kısıtlama şeklinde de görebilirsiniz fakat hepimiz Sayın Cumhurbaşkanımızdan talebimizi de ortak olarak açıkladık. Buluşma alacağız ve bu süreçte mevzuları onlara da ileteceğiz, tasarrufla alakalı de söylediklerimiz de aslına bakarsan açıktır.”

Toplantıya katılan belediye başkanları

Belek’teki toplantıya CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından 10’u katıldı. Görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Hasret Çerçioğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yer aldı. Yurt haricinde olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Harp ise toplantıya katılamadı.