CHP’li Aytekin’den ‘ekonomik destek paketi’ne eleştiri: Bu destek değil, köstektir

0
32
CHP’li Aytekin’den 'ekonomik destek paketi'ne eleştiri: Bu destek değil, köstektir 1

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu üyesi Ensar Aytekin, iktidarın esnafa koronavirüs sebebiyle açıklanan destek paketini eleştirdi. Aytekin, “Bu destek değil, köstektir” dedi

Bir yandan insanlara kendi OHAL’inizi ilan edin evden çıkmayın diyenlerin bir yandan da açıklanan destek paketinde küçük esnafa yer vermediğini belirten Aytekin, “Şimdi de küçük esnafa kredi kullandıran ve borçlarını öteleyen bankaların, bu işi faiziyle yaptığını görüyoruz. Bu esnafa can suyu değil ölüm fermanıdır” dedi.

Aytekin’in açıklaması şu şekilde:

“18 Mart günü Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan paketin içerisinde yer almayan küçük esnaf, normalde de ciddi bir krizle boğuşuyordu. Üzerine koronavirüs geldi ve iktidar herkesi eve davet etti. Küçük esnafın ödemeler planı da altüst oldu. Bankalar sırayla ekonomi kalkanı kapsamında açıklamalar yapıyor. Başvuru şartlarına bakınca hem SGK borcu, hem vergi borcu yoktur yazısı talepleri gözüküyor. Bu ülkede borcu olmayan esnaf mı var? Bankalar anlaşılan o ki durumu fırsata çevirmek ve esnafı sömürmek istiyor. Koronavirüs salgını kontrol altına alınınca yaşancak kriz, bankacılık sistemini bitirecek bir kriz. Bankacılar bunu gayet iyi biliyor. Bu yüzden, ne yaparsak kardır mantığıyla esnafa para satıyor.

‘EVDE KAL DEMEK KOLAY’

Yine bir başka gündem olarak, bireysel kredi ertelemelerinde bir rezalet yaşanıyor. İktidarın kararına rağmen, bankalar kredi ertelemelerinde faiz talep ediyor. 3 aylık kredi ertelemesi için 6 bin 800TL faiz çıkarılıyor. Bu bir yağmadır. Dünyanın birçok ülkesinde mağazalar nasıl yağmalandıysa, bankalar da bugün vatandaşları aynı şekilde yağmalıyor.

Bu iktidarın esnafı düşünmekle ilgili en ufak bir derdi yok. Maliye Bakanı’nın keyfi yerinde. Cumhurbaşkanı’nın keyfi yerinde. Zor günler için saklanan Hazinenin İhtiyat Akçesine de el konmuştu. İşte o zor günlerdeyiz.

Vatandaşa evde kal demek kolay, sosyal devlet işte tam burada ortaya çıkmak zorunda. Bu borçlar ne olacak? Kasa tam takır kuru bakır. İnsanlara eve gidin diyorsunuz, onların ihtiyaçlarını bu devlet karşılamak zorunda. Kanada başbakanı çıkıp şunu diyor “siz paranızı düşünmeyin, işimi kaybeder miyim diye düşünmeyin. Siz sağlığınızı düşünün, onları biz düşünürüz” Sormak lazım, bizim insanımız Kanada’dan daha mı değersiz?”

chp-li-aytekin-den-ekonomik-destek-paketi-ne-elestiri-bu-destek-degil-kostektir-706365-1.