CHP’li Aydoğan, yargıdaki liyakatsız kadrolaşma ve avukatların problemlerini Meclis gündemine taşıdı

0
29
Turan Aydoğan

CHP İstanbul Mebus Avukat Turan Aydoğan; yargıdaki liyakatsiz kadrolaşma sebebiyle ortaya çıkan problemler, haciz işlemi esnasında darp edilen avukat ve benzer durumda kalan avukatların yaşamış olduğu sorunları Meclis gündemine taşıdı. Aydoğan müdafaa mesleğini icra edenlerin durumunun oldukca vahim bir boyuta ulaştığını altını çizdi.

Müdafaa mesleğini icra edenlerin durumunun vahim boyutlara ulaştığını vurgulayan Aydoğan, yargıdaki liyakatsiz kadrolaşma sebebiyle savunmanın ve yurttaşların yaşamış olduğu sorunların araştırılması için de ek olarak inceleme önergesi verdi. Aydoğan; avukat Mazlum Arslan’a hücum eden bireyin hakim olan ağabeyinin, korumasıyla karakolu basarak kardeşini çıkarmaya çalışmasını ve bu sürecin iyi mi ortaya çıktığını Hakkaniyet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlamasını istedi.

‘SORUNLARIN TEMELİNDE YARGI BAĞIMSIZLIĞININ OLMAMASI YATIYOR’

Aydoğan mevzuya ilişik meydana getirdiği yazılı açıklamada bu vakalarının artışına ve gelinen noktanın vahametine dikkat çekti. Aydoğan, “Şimdi bizler en oldukca neye reaksiyon gösterelim? Amme görevini meydana getiren avukatın ve icra memurunun darp ve tehditle yüz yüze kalmasına mı? Yoksa bu saldırıları meydana getiren şahsın hakim olan ağabeyinin konumunu kullanarak suçlu olan kardeşinin gerçekleşmesi ihtiyaç duyulan adli periyodunu hukuksuzca baltalamasına mı? Bütün bunların kökeninde liyakatsiz atamalar ve ne yazık ki yargının iktidarın güdümünde olması yatıyor. Ülkede yaşanmış olan sorunların çok önemli bir kısmının temelinde hüküm bağımsızlığının olmaması yatıyor. Sayın Bakan’a lüzumlu soruları yönelttim. Ek olarak Meclis’in liyakatsiz kadrolaşmalar sebebiyle gerek vatandaşın, gerekse de müdafaa mesleğini yapan avukatların yaşamış olduğu sorunları araştırması için önerge verdim. Mevzunun takip edeni olacağız.” dedi.

Aydoğan’ın Hakkaniyet Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği sual önergesinde şu sorular yer aldı:

► Av. Mazlum Arslan olayı özelinde; mevcudiyet nedeni hakkaniyet dağıtmak olan bir hâkimin açıkca bir şüpheliyi karakoldan kaçırmaya emek vermesi ile alakalı Bakanlığınızın başlattığı bir süreç var mıdır?

► Mevzubahis saldırgan ve yakını olan hakim ile alakalı herhangi yönetimsel yahut adli muamele başlatılmış mıdır?

► Vatandaşların, bulunmuş olduğu makamı kötüye kullanan bir hâkimin var olduğu bir hakkaniyet sistemine güveninin sarsıldığı ortamda, Bakanlığınız bu güvenin yine tesisi için iyi mi bir tasarrufta bulunacaktır?

► Yukarıda belirtildiği suretiyle birden fazla vakanın yaşanması, haciz işlemi meydana getiren avukatların can güvenliğinin olmadığını göstermektedir. Bu bağlamda güvenilir bir ortamda çalışmalarını sağlamak amacıyla meydana getirilen herhangi bir emek verme var mıdır?