CHP’li Antmen: “Koronavirüs kaynaklı ölümler gizleniyor mu?”

0
27
CHP’li Antmen: “Koronavirüs kaynaklı ölümler gizleniyor mu?” 1

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Bu dönemde farklı illerdeki hastanelerden gelen iddialara göre koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bazı vatandaşların ölüm raporlarına, ölüm nedeni olarak başka hastalıklar ya da semptomlar yazdırılmak istenildiği bilgisi gelmektedir” dedi.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

“- Koronavirüs (COVİD 19) nedeniyle hayatını kaybeden bazı vatandaşların ölümlerinin talimatla gizlendiği ve ölüm raporlarında da koronavirüs yerine başka nedenler yazdırıldığı iddiaları doğru mudur?

– Koronavirüs nedeniyle ölen; ölüm raporuna “Covid 19” yazılan ancak il sağlık müdürlüklerince ölüm belgelerindeki ‘Covid 19’ yerine başka hastalıklar ve semptomlar yazılması için hastanelere geri gönderilen raporlar bulunmakta mıdır? Varsa bunlar hangi illerde ve hastanelerdedir?

– Koronavirüs nedeniyle ölen hastaların ölüm raporuna ‘Covid 19’ yazan hekimlere bunu değiştirilmeleri için bazı il sağlık müdürlüğü yetkililerince baskı yapıldığı ve buna direnen hekimlerin de tehdit edildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu tehdidi yapan kişiler kim ya da kimlerdir? Kimlerin talimatı ile bunu yapmaktadırlar?

– Ölüm raporunda ‘Covid 19’ yazan ancak Sağlık Bakanlığı ‘Ölüm Bildirim Sistemine’ ölüm nedeni olarak başka hastalık ya da semptom yazılan kişi ya da kişiler bulunmakta mıdır? Bunlar sırasıyla ve ayrı ayrı belirtilmek üzere hangi illerdedir?

– 1 Mart 2020’den önergenin yanıtlandığı tarihe kadar geçen sürede hayatını kaybeden vatandaşlardan kaçının ölüm raporu ikinci ya da üçüncü defa yazılmıştır? Bunların gerekçeleri nelerdir?

– Covid 19 virüsü taşıyan ancak ilk testlerinde ‘Covid 19 negatif’ ikinci ya da üçüncü testlerinde ‘Covid 19 pozitif’ bulunan ve yaşamını kaybeden vatandaşların kaçının ölüm raporuna ‘Covid 19’ yazılmış, kaçına yazılmamıştır?”

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınında dünyada şu ana kadar 52 binin üzerinde kişi hayatını kaybederken, Türkiye’de ise 10 Mart 2020 tarihinde ilk vakanın duyurulmasının üzerinden geçen süre içinde 356 kişi yaşamını yitirdi.