CHP’li Ali Mahir Başarır: Paramount Otel, AKP’nin toplumsal dinlenme tesisi mi?

0
24
Ali Mahir Başarır Paramount Otel

Meclis Genel Kurulu’nda Sezgin Baran Korkmaz ve ilişkileri hakkındaki konferans icra eden CHP Mersin Mebus Ali Mahir Başarır, “Paramount Otel, AKP’nin toplumsal dinlenme tesisleri mi? Eski Başbakan orada, bürokratlar orada. Bu erkeklerin, orada ne işi var?” diye sordu.

Son dönemde Meclis’e gelen hüküm paketlerine karşın, yargıda değişen bir şey olmadığını, yargıya güvenin kalmadığını belirten CHP’li Başarır, “Üç ay hepimiz neyi konuşacağız biliyor musunuz? Avusturya Mahkemesi’ni konuşacağız. Bir kara paracıyı, bir dolandırıcıyı, bir sahtekârı konuşacağız. Bu tarz şeyleri ben demiyorum MASAK diyor. 91 sayfalık MASAK tutanağı diyor, ben demiyorum. ABD mı yargılayacak, Türkiye mi yargılayacak? Erkek elimizdeydi, avucumuzdaydı. Şimdi ise bunu Avusturya’dan almaya çalışıyoruz. Bu ülkede hiç bir dosyaya bakmayalım fakat Sezgin Baran Korkmaz’ın dosyasına bakın; yüzünüz kızarır” dedi.

“BUGÜN BURADA OLSAYDI, AMERİKA’YA VERMEYECEKTİK”

Sezgin Baran Korkmaz hakkında önlem ve yurt dışı yasağını kaldıran yargıçların terfi aldığını anlatım eden CHP’li Başarır, şöyleki devam etti:

“5 Kasım’da MASAK diyor ki ben tutanağı hazırlıyorum. Bir görüş yazısı bildiriyor. Çağın Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, bunu bir rapormuş benzer biçimde, Barış Ceza Mahkemesi’ne başvuruyor, mal varlığındaki tedbirlerin tüm bunlar kalkıyor. İrfan Fidan, Cumhuriyet Başsavcısı, yurt dışına çıkış yasağını kaldırıyor. Sonrasında, 20 Ocak’ta MASAK tutanağı geliyor ve 310 milyon dolarlık kara para aklanmış, dolandırıcılık, sahtecilik işlemleri yapılma. Bu iki isimden biri Hakkaniyet Bakan Yardımcısı, öteki Anayasa Mahkemesi Üyesi. Bundan büyük bir utanç olabilir mi? Sezgin Baran Korkmaz elimizdeydi, bugün burada olsaydı; Anayasa madde 38 oldukça net, ABD’ya vermeyecektik.”

“SARAY’DA ARABA YOK MU?”

Paramount Otel’de AKP’li bir çok ismin kaldığını anlatım eden CHP’li Başarır, “Paramount Otel, AKP’nin toplumsal dinlenme tesisleri mi? Eski Başbakan orada, bürokratlar orada. Bu erkeklerin, orada ne işi var? Bu pis otelde ne işi var?” diye sordu. Başarır şöyleki konuştu:

“Hepimiz ise bunu sorgulayamıyoruz. AKP MKYK Üyesi Korkmaz Karaca, bir iddiaya nazaran; Sezgin Baran Korkmaz’tan 4 milyon dolar tutarındaki bir aracı almış. Bugün gazeteci Hürmet Öztürk sormuş. Saray’ın danışmanı da evet demiş, aracım bozuldu, 3 ay kullandım. Saray’da çalgı yok mu? Bir sürü var. Ama hala bir savcı buna tahkikat açmıyor. Sezgin Baran Korkmaz’ın Beylerbeyi’nde kiraladığı yalıda Korkmaz Karaca’nın odası var. 4 milyonluk aracı var. Bu erkek, cumhurbaşkanının danışmanı. Bu tarz şeyleri bir savcı soruşturmazsa iyi mi olacak? Genel hatlarıyla konuşmuyorum; içinizde maaşıyla geçinen, çocuklarına helal lokma veren dostlarım var ben biliyorum. Hepiniz, hırsızsınız benzer biçimde sözleri da ben kabul etmiyorum fakat içinizde oldukça kirlenmiş insanoğlu var, burnuna kadar pisliğe batmış insanoğlu var.”

“MASAK RAPORU SİZİ SUÇLUYOR”

AKP’li bir ismin “Sizde burnu pisliğe batmış daha oldukça fert var” demesi üstüne CHP’li Başarır, şu cevabı verdi:

“Ikimiz de daha oldukça var ise, Sezgin Baran Korkmaz ile yalnız ilişkisini koyarsınız ortaya. Bizim hakkımızda bu şekilde bir iddia var ise, esasen savcılar sektirmeden yargılıyor, siz de olan pislikleri sorgulamıyorlar. MASAK raporunu, Maliye Bakanlığı’nın memurları hazırladı. Bu rapor, dolandırıcılık, kara para var diyor. Korkmaz Karaca, bu insanın otomobiline bindiğini itiraf ediyor. Bunu soruşturacak bir savcı yok mu? Rüşvet var, yolsuzluk var, zimmet var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yapmadığı şeyleri anlatıyorsunuz fakat tek farkımız var hepimiz yolsuzluk, hırsızlık yapmayız. Bunu mutlaka bilin. MASAK tutanağı sizi suçluyor, sizi rezil ediyor!”