CHP’li Ağbaba: Zam, emeklilerin ve çalışanların cebine girmeden eriyecek

0
18
Veli Ağbaba

Bu ayın ilk 5 gününde elektriğe yüzde 15, organik gaza yüzde 12 zam yapıldığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Müstahsil fiyat endeksinin yüzde 40’ları aştığı devletimizde, yüzde 8,45’lik zam payı emeklilerin ve çalışanların cebine girmeden eriyecektir.” dedi.

Ağbaba, icra ettiği yazılı açıklamada, TÜİK’in Haziran 2021 enflasyonunun aylık yüzde 1,94, senelik yüzde 17,53 bulunduğunu belirterek, enflasyonun son 20 aydır çift hanelerde olduğunu aktardı.

Bunun son iki senenin en yüksek enflasyonu bulunduğunu, müstahsil fiyat endeksi ile tüketici fiyat endeksi arasındaki farkın 25,36’ya yükseldiğini kaydeden Ağbaba, “Enflasyonun 20 aydır çift hanede olduğu ülkede, işgören ve emekli zammı yüzde 8,45 ile tek hanede kaldı. Çalışanlar ve emekliler bu zamla tekrar yoksullukla, açlıkla baş başa kaldı.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Ağbaba, bu ayın ilk 5 gününde elektriğe yüzde 15, organik gaza yüzde 12 zam gelirken, işgören ve emeklilerin alacağı zam oranının ise yüzde 8,45 bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Açıklanmış olan nispet mensupları ve emeklilerin enflasyonunu yansıtmamakta, bu nispet bir tek iktidarın isteğini yansıtmaktadır. Bir defa daha TÜİK’in çarpıtmaları yardımıyla işgören ve emekliler açlık ve zaruret sınırının altında bir zam artışına muhtaç edildi. Müstahsil fiyat endeksinin yüzde 40’ları aştığı devletimizde, yüzde 8,45’lik zam payı emeklilerin ve çalışanların cebine girmeden eriyecektir.”