CHP’li Ağbaba: Cumhuriyet savunmak tek adamlığa karşı, milli egemenliği savunmaktır

0
35
Veli Ağbaba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Cumhuriyetin 97. yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı paylaştı. Ağbaba tarafından paylaşılan 29 Ekim mesajında, “Cumhuriyet savunmak tek adamlığa karşı milli egemenliği savunmaktır” dedi.

“Emperyalistlerin işgal ettiği topraklarda bağımsızlık ve özgürlük adına canı pahasına mücadele eden Büyük Önder Atatürk ve dava arkadaşlarının bize bıraktığı en değerli miras laik ve demokratik Cumhuriyetimizdir. Cumhuriyet sadece halkın yöneticileri belirlediği bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet, laikliğin, çağdaşlığın, demokrasinin ve özgür düşüncenin teminatıdır. Bu anlamda Cumhuriyeti savunmak, tek adamlığa karşı milli egemenliği, kişisel çıkarlara karşı kamunun kolektif çıkarını savunmaktır.”

‘HER TÜRLÜ ETKİNLİĞE İZİN VERENLER, 29 EKİM’DE SALGINI HATIRLIYOR’

“Son yıllarda kurucu ve kurucu değerlerimize saldıran anlayış, bu yıl da salgını gerekçe göstererek bazı şehirlerimizde 29 Ekim’e de kısıtlama getirmiş durumda” diyen Veli Ağbaba, “Kendi partisinin kongrelerine, mitinglerine, düğününe, insanların yoğun olarak etkileşimde olduğu her türlü etkinliğine izin verenler, söz konusu milli bayramlar ve milli değerlerimiz olunca birden salgını hatırlıyor ve kısıtlamalar uyguluyor” ifadesini kullandı.

Kısıtlama kararları bu yönüyle halk sağlığını düşünerek alınmış bir karar olmadığını, siyasi bir tercih olduğunu söyleyen Ağababa, “Bu siyasi kararı tanımıyoruz. Cumhuriyeti kutlamak izne tabi değildir. Biz, CHP olarak, hijyen ve temizlik kurallarına riayete ederek kimseden izin almadan 29 Ekim’i kutlayacağız” dedi.

‘CUMHURİYET SONSUZA DEK VAR OLACAKTIR’

“Cumhuriyet değerleri ve kazanımlarımız ne kadar saldırıya uğrarsa uğrasın, bu topraklardaki en büyük devrim olan ve Büyük Atatürk’ün ‘kıymetli evlatlarının elinde daima yükseleceğini ve ebediyen yaşayacağını’ söylediği Cumhuriyet, sonsuza dek var olacaktır” açıklamasını yapan Ağababa şunları söyledi:

“Bize bu güzel Cumhuriyeti armağan eden Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, dava arkadaşlarını ve Millî Mücadele kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”