CHP’den sonrasında İYİ Parti de TBMM Hanıma Sertlik Komisyonu’ndan çekildi

0
24
İYİ Parti

İYİ Parti Ankara Mebus Şenol Sunat üyesi olduğu TBMM Hanıma Yönelik Şiddetin Nedenlerinin Belirlenmesi Inceleme Komisyonu’ndan çekildi.

Komisyon Başkanlığı’na verdiği dilekçede Sunat, “Meclis inceleme komisyonunun; çoğulcu değil, çoğunlukçu bir anlayışla emek harcamaları devam ettireceği, senelerdir sürdürülen hanımefendi hakları ve hanıma yönelik sertliği önleme hikayesinde, kazanımlardan geri adım atılacağı ve belli kesimleri memnun etmek için kanunlarda değişikliklere gidecek alt yapıyı yapmaya çalmış olduğu ortadadır” dedi.

Sunat, dilekçesinde, şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Bilinmiş olduğu suretiyle komisyonun kurulmasından oldukça kısa bir müddet sonra Cumhurbaşkanı’nın, hukuka müsait olmayan ve TBMM iradesini yok sayan bir gece yarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden istifa sonucu, demokratik hukuk devletine müsait bir huy değildi. Bu karar, hanımefendilerin büyük savaşım ile kazanılmış olduğu bütün kazanımların yok sayılması anlamına geldiğinden, hanımefendileri derinden yaralamıştır. Bu alınan, talihsiz ve bir çok da fazla yanlış olan bu karar neticesinde, komisyona katılıp katılmama hikayesinde başından beri tereddütler yaşadım. İyi niyetimi kaybetmeden toplantılara mazeretim olmadığı sürece katılıp görüşlerimi ve sorularımı da yöneltmeye çalıştım.”

‘Kazanımlardan geri adım atılacağı ortadadır’

Komisyon Başkanı’nın, komisyon çalışmalarına çağrı edilecekler hikayesinde istişare etmediğini, bilhassa karşıcılık partileri komisyon üyelerinin sual sorma şekline ve söyledikleri laflara müdahale ettiğini ve devamlı uyarıların taciz verdiğini belirten Sunat, şu ifadeleri kullandı:

“Komisyonda dinlenecek kişilerin, komisyon üyelerine oldukça kısa zaman ilkin bildirilmesi, hanımefendi hakları ve hanıma sertlik hikayesinde hassas olmayan birtakım fert ve kurumların çağrı edilmesi de ayrı bir garabettir. Komisyon üyesi olmayan karşıcılık milletvekillerine huy şekli ve sual sordurmama ve kaba bir üslupla işlem TBMM teamüllerine de aykırıdır. Meclis inceleme komisyonunun, çoğulcu değil, çoğunlukçu bir anlayışla emek harcamaları devam ettireceği, senelerdir sürdürülen hanımefendi hakları ve hanıma yönelik sertliği önleme hikayesinde, kazanımlardan geri adım atılacağı ve belli kesimleri memnun etmek için kanunlarda değişikliklere gidecek alt yapıyı yapmaya çalmış olduğu ortadadır.”

‘Komisyonda yer almamın hanımefendi vicdanında yeri yok’

Sunat, ek olarak, “Ülkemizi ilgilendiren her mevzuda olduğu şeklinde, bu mevzuda da tamamen siyasal mülahazalar ile alınacak yanlış kararlara meşruiyet kazandırmak benim ve çalışanı olmaktan haysiyet duyduğum İYİ Parti’nin yapısında yoktur” değerlendirmesini yapmış oldu.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararının yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2021 zamanı ve Danıştay’a meydana getirilen müracaatların halen bir karara bağlanmadığına dikkati çeken Sunat, komisyonun içerisinde yer almanın topluluk ve bilhassa de hanımefendi vicdanında yeri olmadığını organize ettiği için komisyondan ayrıldığını bildirdi.

CHP de çekilmişti

CHP Ankara Mebus Gamze Taşcıer, Bartın Mebus Aysu Bankoğlu, Hatay Mebus Suzan Şahin ve Samsun Mebus Neslihan Hancıoğlu, dün; üyesi oldukları TBMM Hanıma Yönelik Şiddetin Nedenlerinin Belirlenmesi Inceleme Komisyonu’ndan çekilmişti.

CHP’li üyeler kararlarının gerekçelerini; “çalışmaların monolog halde yapılması, işleyişin kendileriyle paylaşılmaması, konferans sürelerinin devamlı kesilmesi ve oldukça eşliliği korumak için çaba sarfeden, 15 yaşlarında evlatların evlenmesini normalleştiren, 6284 sayılı kanunun kaldırılması hikayesinde taleplerini yönelten kişilerin komisyona çağrı edilmesi” olarak açıklamıştı.

Böylelikle, 15 üyeli komisyonda 7’si AKP, 2’si HDP, 1’i de MHP kontenjanından olmak suretiyle 10 üye kaldı.