CHP’den pazarcılara parasız POS aleti talebi: “Esnaf iflasa sürükleniyor”

0
21
pazar pazarcı pazarcılar

CHP Hatay Mebus Suzan Şahin, iflasa sürüklenen pazarcı esnafına devlet bankalarının parasız ve komisyonsuz POS aleti vermesini istedi.

Cumhuriyet’in haberine nazaran; Şahin TBMM başkanlığına sunmuş olduğu önergesinde, ‘‘Ekonomik buhranın kıskacında yurttaşlarımız, pandeminin de etkisiyle büyük bir kriz yaşamakta. Besin fiyatlarında yaşanmış olan artış ile beraber vatandaşın alım gücü azalmış, esnaf ise ekonomik desteklerin yokluğunda geçtiğimiz yıla nazaran %50-80 düşen satışları sebebiyle bir çok günü siftah dahi yapamadan kapatmakta. Kredi kartı ya da banka kartı kullanması her geçen sene artıyor. Yurttaş kart kullanamayacağı yerden alışveriş yapmaktan vazgeçer hale geldi. Esnaf oldukca zor durumda fakat bu vaziyet hükümetin umrunda değil’’ dedi.

“PAZARLAR BOMBOŞ, ESNAF İFLASA SÜRÜKLENİYOR”

Besin harcamalarının fakir hanelerin aylık gelirleri içinde oranı %20-23’lerden %15-19’a gerilediği bir tablo içinde, nakit sıkışıklığı yaşayan vatandaşların ağırlıklı olarak kredi kartı kullanarak borçla ayakta kalmaya çalıştığını söyleyen Suzan Şahin, ‘‘Bu vaziyet karşısında aslına bakarsanız zor durumda olan pazar esnafı marketlerle rekabet edememekte, nakit sıkıntısı yaşayan vatandaşların kredi kartı ile büyük marketlerden alışveriş yapması ve pazarlara ilginin azalması sebebiyle ürününü satamamaktadır. Pazarlar bomboş, yurttaş kredi kartları ile bankalara borçlanıp büyük marketleri tercih ederken esnaf da siftahsız kepenk kapatıp iflasa sürükleniyor. AKP hükümetini esnafa haiz çıkmaya, bilhassa Tarım Bankası olmak suretiyle devlet bankalarından parasız ve komisyonsuz POS aleti vermeye çağrı ediyoruz. Bu teşebbüs, yaşadığımız pandemi döneminde açlık ile ölüm arasına sıkışan esnafa azca da olsa bir can suyu olur’’ ifadelerini kullandı.

CHP Hatay Mebus Suzan Şahin, TBMM Başkanlığına sunmuş olduğu önergesinde Gömü ve Maliye Bakanına şu soruları sordu:

1.Zor durumda olan pazar esnafının ticaretin kolaylaştırmak suretiyle ne şeklinde önlemler alınmıştır? Alınmamış ise bu mevzuda bakanlığınızın bir tasarrufu olacak mıdır?

2.Ticari hayata tutunmak isteyen pazar esnafı için yardımcı paketi hazırlanacak mıdır?

3.Amme bankaları tarafınca pazar esnafına yardımcı olmak için komisyonsuz ve parasız POS aleti sağlanması hikayesinde bir çalışmanız var mıdır? Yok ise bu şekilde bir emek verme ile pazarcı esnafına bir yardımcı düşünülebilir mi?