CHP’den gölge komisyon sonucu

0
31
TBMM

TBMM Hanıma Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’ndan çekilen CHP, gölge bir komisyon kuracak. Komisyon, 1 Temmuz öncesinde beyanname yayımlayacak.

CHP milletvekilleri, çalışmalarına kuracaklar gölge komisyon ile devam edecek. Komisyon bugün, davetli isimlerle bir çalıştay gerçekleştirecek. Komisyonun İstanbul Sözleşmesi’yle alakalı hazırlayacağı beyanname, 1 Temmuz’dan ilkin halkoyu ile paylaşılacak.

ÖNERİDE BULUNMAK DIŞINDA İŞLEVİ YOK

Hanıma Yönelik Şiddetin Nedenlerinin Araştırılması Komisyonu’ndan, “Karşılaşılan tasarruf, görüşme ortamının oluşmaması ve iktidar tarafınca çağrı edilenlerin suçu teşvik edici skandal açıklamaları sebebiyle” çekildiklerini anımsatan CHP Mebus Gamze Taşçıer, “Bu komisyonun İstanbul Sözleşmesi’nden istifa rezaletini meşrulaştırmak ve bayanların kazanılmış haklarından geriye gidişe niçin olacak önerilerde bulunmak haricinde bir işlevi yok” dedi.

KAPSAMLI RAPOR HAZIRLANACAK

Kurulacak gölge komisyonun amacını, “Hakikaten olması ihtiyaç duyulan işlevini yerine getirmek” olarak anlatan CHP’li Taşçıer, “Komisyona çağrı ettiğimiz bilim adamları ve sivil camia örgütleriyle bir araya gelmiş olarak kapsamlı bir rapor da oluşturacağız. ilk başlarda ise 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek İstanbul Sözleşmesi’nden istifa öncesi, düzenleyeceğimiz çalıştay sonunda bir beyanname yayınlayacağız” ifadelerini kullandı.