CHP’den ‘göç ve entegrasyon bakanlığı’ kurulması talebi

0
58
Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Toplumsal ve siyasal gerçeklik, iktidarın hamaset söylemleri sebebiyle mülteci problemininin giderek insanlık ayıbına dönüştüğünü göstermektedir. İktidarın sorumsuz ve popülist politikaları nihayetinde ülkemiz, mülteciler için bir geçici koruma merkezi olmaktan ziyade kalıcı bir aleni hava hapishanesine dönüşmüştür” dedi.

İlgezdi, yazılı açıklamasında, Suriye’de Mart 2011’den beri devam eden cenk ve çatışma ortamının yalnız Suriye’yi değil, bütün bölgeyi ve Türkiye’nin sınırlarını istikrarsızlığa ve kaos ortamına sürüklediğini belirtti.

CHP’nin çözüm odaklı bürokrasi ürettiğini aktaran İlgezdi, “CHP, Suriye hikayesinde bütüncül, barıştan yana yeni bir bürokrasi dilinin oluşması için repertuvar almayı, diyalog ortamı yaratmayı ve problemi, mevzunun tüm paydaşlarıyla dayanışma içerisinde sökmek için politikalar üretmeyi vazife kabul etmektedir.” ifadesini kullandı.

İktidarın “sorumsuz” politikaları nihayetinde Türkiye’nin mülteciler için geçici koruma merkezi olmaktan ziyade kalıcı bir aleni hava hapishanesine dönüştüğünü ileri devam eden İlgezdi, mülteci problemininin insanlık ayıbına dönüştüğünü belirtti.

Bu probleminin çözümü için Orta Şark sulh ve iş donanması teşkilatının kurulması ve diyalog ortamının oluşturulması icap ettiğini anlatım eden İlgezdi, şöyleki devam etti:

“Suriyeli sığınmacıları bizim ülkemizde ‘geçici’ konumdan çıkartarak, ‘kalıcı’ statüye kavuşturmak için mesai harcayan iktidarın bu tutumu, problemi insani boyutlardan soyutlayarak, iç siyaset malzemesi haline getirmektedir. Yani ve olması ihtiyaç duyulan ise komşularımızın toprak bütünlüğünü bozmadan, yurtlarından edilen milyonlarca sığınmacının rahatlık içerisinde eve dönüşlerini garanti dibine alacak sulh ve huzur temelli yeni bir siyasetin kurgulanmasındır.

Hamasi ve maceracı dış politikalar, mülteci sorununu devamlı zelzele üreten fay hatları haline dönüştürmektedir. Türkiye’nin yüz yüze kalması olası yeni mülteci dalgalarına hazırlıksız yakalanmaması için ne olursa olsun bir göç ve entegrasyon bakanlığı kurulmalıdır.”

Evrensel değerlere müsait bir muhacir politikası belirlenmesi icap ettiğini de belirten İlgezdi, Türkiye’nin kanatları dibine sığınan milyonlarca ferdin emniyet, rahatlık ve sulh içerisinde kendi vatanlarına dönmesinin yolunun açılması icap ettiğini kaydetti.