CHP’den erken seçim çağrısı: Türkiye’nin kaybedecek bir günü bile yok

0
49
Bölge Toplantısı

İzmir’de düzenlenen CHP Bölge Toplantısında, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, AKP iktidarına Türkiye’nin kaybedecek bir günü bile olmadığını ve derhal sandık kurulması icap ettiğini söylemiş oldu.

CHP Genel Merkezi tarafınca düzenlenen Bölge Toplantılarının 12’ncisi, İzmir Bölge Toplantısı başlığı altında, Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yapılmış oldu.

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın başkanlığında gerçekleşen toplantıya, İzmir ve Manisa illerinin PM ve YDK üyeleri, Milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İlçe Belediye Başkanları ve İlçe Teşkilat Başkanlarının katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını meydana getiren CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Ülkemizin üstünden felaketlerin noksan olmadığı günler yaşıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yurdun dört bir yanında çıkan yangınlarda ağaçlarımız, ormanlarımız yandı. Geçen hafta Kastamonu’da yaşanmış olan sel felaketi nedeniyle vatandaşlarımızı kaybettik. Ortalama 1.5 yıldır Covid-19 belasıyla savaşım ediyoruz. Aşılama kargaşası var. İktidarın sekteye uğrayan eylemleri sebebiyle insanların devlet kurumlarına güvenleri kalmadı” dedi.

“Kendi vatandaşının zor gününde yanında olmayan iktidar, Somali’ye 30 milyon TL yardım gönderdi” diyen Yücel, şu şekilde devam etti: “Türkiye’nin başındaki en büyük yıkım AKP iktidarı. 19 senedir iktidar olan fakat ülkenin problemlerini çözme hikayesinde muktedir olamayan bir iktidar ülkeyi yönetiyor. İktidarın yol açmış olduğu yoksulluğu ortadan kaldıran hizmetler karşısında AKP yöneticileri yalanlarla belediye başkanlarımıza saldırıyorlar. Ne belediye başkanlarımız ne de bizler bu baskılara ve engellemelere hiç boyun eğmeyeceğiz. Ülkemizin büyük kayıplarla büyük bedeller ödenerek çizilen sınırları AKP iktidarı döneminde elini kolunu sallayanın girip, çıkmış olduğu sınırlar halini aldı. Türkiye’nin asır dışı ve barbar Taliban’la hiç bir ortak noktası yoktur ve olması imkansız. Türkiye Cumhuriyeti laiktir ve ilelebet laik kalacaktır. CHP olarak bu güzel ülkeyi yönetmeye, bu aden vatanı kurtarmaya talibiz.”

BASKILARA RAĞMEN AYAKTAYIZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, geride kalan 2 yılda İzmir’e 16 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını söylemiş oldu. Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi güvenilir olun Türkiye’deki en oldukca çalışan ve üreten belediyelerden biridir. İktidarın yolu yerelden geçiyor. Yerelde birbirimize yardımcı vermek zorundayız. İlçe belediye başkanları şehrimiz için daha oldukca iyi mi hizmet verebiliriz telaşı içerisinde. Hepimiz hizmet üretmeye ve canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Hepimiz hizmete devam edeceğiz ve sizden tek beklentimiz bu çalışmalara haiz çıkmanız. Hepimiz iktidara geleceğiz ve iktidarda belediyecilik iyi mi oluyor onu da göstereceğiz. Hepimiz bu kadar baskı ve yıpratma politikalarına karşın dimdik ayaktayız ve çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

‘HEMEN SANDIĞI GETİRİN’

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de, “Zor günlerin bilincinde olarak ve karanlığın gerçeğini unutmadan hayata devam etmeliyiz. Fakat bu karanlığa mahkum olmadığımızı ve karanlığı el birliğiyle yırtabileceğimiz umudunu büyütmek hepimizin sorumluluğu. Türkiye’nin bugün yaşamış olduğu ağır felaketler, günlük sertlik, ekonomik kriz, yok sayılır hale gelen istila bunlar oldukca ağır. Bunların hiçbirisi yaşanmak zorunda olduğundan ortaya çıkan bir şey değil. İktidarın siyasal tercihleri nihayetinde ortaya çıkan karanlığı yaşıyoruz. Umutta tam olarak burada yatıyor. Bu düzenlilik değişmiş olduğu vakit bugün yaşadığımız tüm ağır tablo sonlanır ve aydınlığa kavuşuruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin kaybedecek bir günü bile olmadığını dile getirerek, erken seçim çağrısı meydana getiren Böke, şunları söylemiş oldu: “Bugün iktidar devleti, kurumlarını, geleneklerini kendi iktidarının devamlılığı için ortadan kaldırmış durumda. Devleti yok eden anlayışın karşısında bizler buradayız ve yarını kuruyoruz diyen bir iradeye her zamankinden daha oldukca ihtiyacımız var. Derhal sandığı halkın karşısına getirip, halkın tercihini dile getirmesine olanak verilmeli. Türkiye’nin yeni bir iktidara ihtiyacı var. Bu iktidar saraylara kapanmış oldu ve Türkiye’nin problemlerini görmüyor. Uçuyoruz derken 128 milyar doları heba ettiler, şimdi şahlanıyoruz derken ekonomiyi yeniden batırıyorlar. TÜİK’in makyajladığı sayılara bakılırsa 9 milyon fert işi olmayan. Bu 9 milyon fert bırakın yarını bugünden umutsuz. Bizlere büyük vazife düşüyor. İktidar yarattığı krizlerin hepsini izliyor. Türkiye’nin bu felaketlerin hepsini önleyebilecek deposu var. Umudumuz buradan yeşertilmeli. THK kayyum başkanı 4 milyon dolarımız olsaydı yangınları söndürebilirdik dedi. 4 milyon dolar 3 günlük sarayın harcaması. Geçen sene halk olarak ödediğimiz verginin yüz binde 1’i uçaklara ayrılmış olsaydı, ormanlarımız yanmayacaktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi lüzumlu krediyi buldu. Dünya Bankası’nda 340 milyon dolar kredi buldu. 6 aydır tek insanın imzasını bekliyor. Bunların hiçbirine zorunlu değiliz.”

TEK ADAM KREDİYİ İMZALAMIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ise, Türkiye’nin modern çağdaş medeniyetler seviyesine çıkabilmesi için iktidar değişimine gerekseme bulunduğunu belirtti. Salıcı, “Yaşananların evvel uyarılmasına karşın hiç bir tedbir almayan ve daha sonrada bun felaketler önlenemezmiş benzer biçimde bir şeyler söylemeye çalışan AKP iktidarı var. Hepimiz Ağustos 2018’den beri ağır bir ekonomik kriz içerisindeyiz. Kriz buhrana dönüştü. Salgında da aynı şeyi yaşadık. Bütün uyarılara karşın hiç bir önlem alınmadı. Bu iktidar halka 5 maskeyi bile dağıtamadı. Bizim belediye başkanlarımız kıt kanaat kaynaklarla imalathane kurup maske dağıttı. Onlar sıkışınca halka İBAN veriyorlar. Bizim belediye başkanlarımız esnafa yardımcı oldu, askıda faturayla birbirine yardımcı oldu. Bizim belediyelerimiz halka dönerek İBAN vermedi. Hepimiz ormanlarımızın ciddi bir kısmını basiretsiz bir seka yüzünden yanmaya terk ettik” dedi.

Türkiye’nin mülteci sorunu olduğuna vurgu meydana getiren Salıcı, şunları kaydetti: “Türkiye’ye yeni mülteciler geliyor. Türkiye 10 sene ilkin Suriye’den gelen sığınmacılara kucak açtı fakat siyasal iktidar komşuda çıkan savaşı sona erdirmek için hiç bir şey yapmadı. Hepimiz evrensel barışa, kardeşliğe kanan bir partiyiz fakat Türkiye’nin bir mülteci sorunu olduğu gerçeğinin farkındayız. Bu probleminin AKP iktidarı döneminde çözülemeyeceğinin de farkındayız. İzmir’de bir zelzele felaketi yaşandı ve kentsel dönüşüm için devletin bulamadığı parayı Tunç Soyer buldu. 340 milyon dolarlık Dünya Bankası kredisini Cumhurbaşkanı 6 aydır imzalamıyor. AKP iktidarı İzmirliyi ve CHP’li belediyeyi cezalandırmak istiyor.”