CHP’den Erbil ve Kerkük’e ziyaret

0
25
CHP heyeti Erbil

CHP heyeti, Irak’ın Erbil kentine ziyaret düzenledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve beraberindeki kurul, bölge başbakanı Mesrur Barzani ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani ile görüştü.

IKBY Başbakanlığından CHP heyetinin Barzani ile görüşmesine ilişik izahat yapılmış oldu.

Toplantıda, Türkiye ve IKBY arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik konuların ele alındığı belirtilen açıklamada, “CHP Başkan Yardımcısı, Partisinin Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını IKBY Başbakanı’na iletip, böylesi yüksek bir heyetle ilk kez IKBY’ye gelmekten de memnuniyetlerini dile getirdi.” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı’nın, ziyaret amaçlarının Türkiye ve IKBY arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve CHP’nin ortak öneme haiz konulardaki görüşünü anlatım etmek bulunduğunu dediği aktarıldı.

IKBY Başbakanı Barzani’nin, Türkiye’nin mühim bir komşu ve yöresel bir ülke bulunduğunu belirttiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere işaret edildi:

“Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin, daima zenginliğin bir sembolü olan oldukca uluslu, değişik etnik ve dinleri içerisinde barındıran ülke konumundaki Türkiye ile devamlı iyi ilişkiler geliştirmeyi arzuladığını kaydetti.”

CHP heyeti, eski IKBY Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani ile de bir araya geldi.

CHP’den meydana getirilen açıklamada, Genel Başkan Yardımcısı Salıcı başkanlığındaki parti heyetinin, Erbil ve Kerkük’e emek harcama ziyaretinde bulunacağı belirtilmişti.