CHP, Süleyman Özışık’ın sözlerinin arkasından harekete geçti: Açıklamalar ‘FETÖ borsası’nın itirafı

0
23
Süleyman Özışık Süleyman Soylu

CHP, Süleyman Özışık’ın “Binlerce ferdin dosyasını Süleyman Asil’ya götürdüm, görevlerine iade edildiler” şeklindeki açıklamasıyla alakalı olarak Meclis’te inceleme komisyonu kurulmasını istek etti. “Özışık’ın açıklamaları FETÖ Borsası’nın itirafı niteliğindedir” değerlendirmesini meydana getiren CHP’li Ali Haydar Hakverdi, “Bu insanoğlu ile iyi mi bir bağ kurulmuş ‘bu masum dosyalar’ karşılığında o insanlardan ne istek edilmiştir?” diye sordu.

CHP Ankara Mebus Ali Haydar Hakverdi, 27 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunmuş olduğu önergede Süleyman Özışık’ın açıklamaları ile yine gündeme gelen “FETÖ borsası” iddialarının araştırılması için komisyon kurulmasını istek etti.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonrasında başlatılan hukuki süreçte kurulan OHAL Komisyonuna 2021 Mayıs sonu itibarıyla 126 bin 674 müracaat bulunduğunu belirten Hakverdi, laflarına şöyleki devam etti:

“Günümüzde dahi halen süreç devam etmekte ve siyasal ayağı hariç FETÖ terör örgütü ile bağlantısı bulunanlar kovuşturulmaktadır. Sadece kamuoyuna yansıyan birtakım bilgiler hem bu soruşturmaya bununla birlikte darbe sonrası başlatılan hukuki sürece dair yurttaşlarımızın itimatını yitirmesine sebep olmuştur. Birçoğu hakkındaki bir hüküm sonucu olmamasına karşın; Bank Asya’ya hesap açanlardan tutun, askeri okul öğrencilerine, öğretmenlere hatta ufak esnafına kadar birçok kişiye FETÖ ile iltisaklı oldukları öne sürülen nedeni ile cezalar verilip, mallarına el konulmuş tekrar birçok fert mesleklerinden ihraç edilmişlerdir. Bilhassa FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı birtakım siyasilerin, iş insanlarının ve bazı şahısların para karşılığında aklandığı ve dosyalarının sümen altı edilmiş olduğu ve bu mevzuda bir FETÖ Borsası kurulduğu iddiaları efkarı umumiye vicdanını derinden yaralamıştır. Bu mevzuda gerek AKP milletvekilleri gerekse iktidara yakın “gazeteciler” in meydana getirdiği açıklamalar, o devre birbiri ardına düşmüş ve FETÖ Borsasının varlığı adeta onaylanmıştır.”

“O İNSANLARDAN NE TALEP EDİLDİ?”

Hakverdi önergesinde son günlerde birçok iddia ile gündeme gelen Süleyman Özışık’ın geçmiş dönemde meydana getirdiği ve yeni açığa çıkan hitabı sebebiyle ‘FETÖ borsası’nın yine efkarı umumiye gündemine geldiğini belirterek “Özışık’ın açıklamaları FETÖ Borsası’nın itirafı niteliğindedir” dedi.

Özışık’ın “Gerek Süleyman Asil’ya gerek OHAL işlemleri komisyonuna, gerek öteki mercilere, masum olduğuna inandığım binlerce insanoğlunun dosyasını götürdüm. Dedim ki; ‘bu insanoğlu masum çıkmazsa hesabını benden problem’ ve araştırmalar yapılmış oldu. Hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı” ifadelerini kullandığını hatırlatan Hakverdi, “Özışık, savcı mıdır? Egemen midir? Komisyon üyesi midir? Dosyalarını Asil ve öteki mercilere ilettiği ve ‘masum olduğuna inanılmış olduğu’ insanoğlu kimlerdir? Bu insanoğlu ile iyi mi bir bağ kurulmuş ‘bu masum dosyalar’ karşılığında o insanlardan ne istek edilmiştir?” diyerek bir an ilkin TBMM çatısı altında inceleme komisyonu kurulması icap ettiğini açıkladı.

“KİMİNDEN 100 BİN, KİMİNDEN 10 MİLYON TL İSTENİYOR”

‘FETÖ Borsası’na dair iddiaları AKP milletvekilleri ve iktidara yakın gazetecilerin daha ilkin de dile getirdiğinin altını çizen Hakverdi, “AK Parti Mebus Şamil Tayyar, katılmış olduğu bir tv programında, “FETÖ borsası kuruldu, itirafçı ismi altında iş adamları özgür bırakılıyor” derken, tekrar iktidarın gösterim organlarından Sabah Gazetesi’nde yazan Istek Güngör’ün “FETÖ soruşturmaları kapsamında içeri atılan örgütün birtakım kilit yahut paralı elemanlarının özgür kalması için bir tür tahliye oyunu oynanıyor. İddialara nazaran, her ilde bir FETÖ’cü kurtarma borsası oluşmuş. Mahkumun ehemmiyet derecesine ve parasına nazaran özgür kalma maliyeti belirleniyor. Örnek, kiminden 100 bin, kiminden 1 milyon, kiminden 10 milyon TL isteniyor” şeklindeki ifadelerini hatırlattı.

“BİRÇOK SORU YANITSIZ KALDI”

‘FETÖ Borsası’ hikayesinde birçok probleminin cevapsız kaldığını ve bunun hem efkarı umumiye vicdanını derinden yaraladığını bununla birlikte FETÖ soruşturmalarının bu halde sulandırıldığını anlatım eden Hakverdi, “Maalesef savcıların görevini yapmadığı bu zamanda halkımız adına bu araştırmayı yapmak TBMM’de vazife meydana getiren milletvekillerine düşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef alan kişilerin bir borsa kurularak para karşılığı özgür bırakıldığı iddiaları hala aydınlatılmamıştır. Bilhassa Süleyman Özışık’ın meydana getirdiği açıklamada bahsetmiş olduğu ve İçişleri Bakanı Süleyman Asil’ya ve öteki mercilere götürerek akladığı binlerce insan olmak suretiyle, siyasal bağlantılarını, nüfusunu ve maddi enerjisini kullanarak aklananların, onlara aracılık edenlerin ve bu süreçte sorumluluğu olanların ve görevini kötüye kullanıcıların belirlenmesi için Meclis Inceleme Komisyonu kurulmasını istediklerini” diye konuştu.