CHP Sözcüsü Öztrak: Borç yükü 2002 seviyesini geçti

0
21
Faik Öztrak

CHP Iktisat masası heyeti Ordulu iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.

Hükümetin para politikasını eleştiren CHP Sözcüsü Öztrak, “Türkiye’nin borç yükü azaldı diyorduk, borç yükü hızla arttı, 2002 yılındaki seviyesini de geçti. Ailelerin, şirketlerin, devletin ve bankaların borç yükü oldukça hızla arttı fakat buna rağmen Türkiye’nin kafi döviz rezervi yok. Kasası ekside” dedi.

‘Bunu hak etmiyoruz’

Dünya’nın haberine nazaran, Öztrak şu şekilde devam etti:

“Dünyada merkez bankası başkanları 4-5 yıldan ilkin rahat rahat değişmez. Bizler 9 ayda bir değiştirdik. Niye? Faizleri yükseltiyor diye. En sonuncusunu da rezervlerde eriyen 128 milyar dolar ile alakalı soruşturma açtırdı diye. Netice ne oldu? Siyaset faizi yüzde 19 dünyanın en yüksek yedinci faizi. Dünyanın en yüksek 14. enflasyonu. Döviz kurumuz son Merkez Bankası başkanı değişikliğinden bu yana tüm kendine benzeyen ülkelerden oldukça daha çok. Bu devlet krizinin faturası başta iş alemimiz olmak suretiyle hepimize çıkıyor. Türkiye’nin kredi risk primleri Arjantin’den sonrasında en yüksek. Bunu hak etmiyoruz”.

Asgari ücretle 517 litre benzin alınabiliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de benzin fiyatının düşük olduğu yönündeki lafına atıfta bulunan Öztrak, “Almanya’daki asgari ücretli gelip bir asgari ücretle 2176 litre benzin alıyor. Ülkesinde de 1065 litre benzin alabiliyor. Bizim Türkiye’nin asgari ücretlisi asgari ücretle bir tek 517 litre benzin alabiliyor. Bunu kimse söylemiyor” diye konuştu.