CHP, sosyal medya sansürü teklifi yasalaşırsa AYM’ye başvuracak

0
31
Onursal Adıgüzel

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, iktidarın sosyal medyada kontrolü artırmak ve ifade özgürlüğünü kısıtlamak için hazırladığı teklifin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacaklarını açıkladı.

Partisinin Genel Merkezi’nde açıklama yapan Adıgüzel, AKP’nin Meclis Başkanlığı’na sunduğu sosyal medya teklifinin kullanıcılara sansür getirdiğini ve bu nedenle teklifin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne yasanın iptali istemiyle gideceklerini söyledi.

Adıgüzel, “Bu hafta içinde yasalaşacak bu teklif ve dijital mecralarla ilgili yeni bir ihtisas komisyonu oluşacak. Milyonlarca vatandaşımızı etkileyen -Türkiye’de neredeyse 50 milyondan fazla vatandaşımız sosyal medya mecralarını kullanıyor- bunları görmezden gelerek oldubitti yöntemiyle, ben yaptım oldu yöntemiyle bir teklif Meclis Başkanlığı’na sunulmuştur” dedi.

TEKLİF SANSÜR GETİRİYOR

Teklifin bugün Adalet Komisyonu’nda görüşüleceğini belirten Adıgüzel, salı günü iktidar kanadının kendileriyle görüşmek istediğini aktararak şu ifadeleri kullandı:

“Bilmediğimiz bir teklifle ilgili görüşmek istemediğimizi belirttik. Sonra uzman arkadaşlarla ve yöneticilerimizle yaptığımız değerlendirmede teklifin internet kullanıcılarına ciddi bir sansür getirdiğini gördük ve CHP olarak bu teklifi desteklemeyeceğimizi söyledik. Ciddi bir çalışma yapmak istiyorsanız; bütün muhalefet partilerinin, üniversitelerin, uzmanların, hizmet sağlayan firmaların katıldığı bir çalışmayla bu işi çözelim dedik.”