CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu: Asla zaman geçirmeden, derhal erken seçim istiyoruz

0
18
Canan Kaftancıoğlu

Kaftancıoğlu, İstanbul Kağıthane’de açıklamalarda bulunmuş oldu. bizim ülkemizde ekonomik bunalım yaşandığını belirten Kaftancıoğlu, “Kriz yurttaşlarımızın canını daha oldukca yakar hale geldi. Sahsım hükümetinin, halkı koronavirüs salgınıyla mücadelede bir tek bırakmasının arkasından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, işgören, ziraatçi, emekli, esnaf, talebe buhranın ortasında hayat mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, yaşam pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Temmuz ayında iktisat şahlanacak’ laflarını hatırlatan Kaftancıoğlu, “Halkımız bu sorunlarla boğuşurken, Saraylarından ülkeyi yönetenler, milyonların sırtına yeni yükler bindiriyor. Erdoğan’ın Şahsım Hükümeti, miting meydanlarında ‘’Temmuz ayında iktisat şahlanacak’’ demişti fakat Temmuz ayıyla birlikte zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yeniden milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Şu sebeple Saray halkın gerçeklerine ve gereksinimlerine tamamen sırtını dönmüş durumda” görüşünü dile getirdi.

Cumhuriyet’ten İlayda Kaya’nın aktardığına gore  Kafancıoğlu laflarını şöyleki sürdürdü:

  • 1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, endüstri kurumlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, talebe harçlarına ise yüzde 10 zam yapılmış oldu. Son zamlarla beraber, yıl başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Ucube tek erkek diyetinin yürürlüğe girmiş olduğu günden bugüne elektrik faturaları 8 defa, doğalgaz faturaları da 13 defa zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzenlilik, vatandaşa bir tek açlık, işsizlik ve zam getirdi. Bizler bu bozuk düzeni değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip yerine Şahsım hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz.
  • Saray diyetinin, halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik felaket, TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor. TÜİK’in açıklamış olduğu Haziran 2021 verilerine gore senelik tüketici enflasyonu yüzde 17.53 ile son 2 senenin zirvesine terfi etti. Üreticilerin maliyetleri ise senelik yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde. Tüm bu gelişmeler, Saray diyetinin yarattığı yıkımın, halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti. Müstahsil ve tüketici enflasyonu arasındaki ayrım, bir müddet sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında devamlı kıymet kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak. Bunun üstüne bir de son zamlar gelecek aylarda enflasyona yansıyacak. Aleni olan bir şey var; o da Saray diyetinin kurduğu düzenlilik vatandaşın yaşamını daha pahalı, daha yaşanmaz hale getirecek.
  • Saray diyeti bir taraftan da yeni kurnazlıklar gerisinde. Emeklilere, memurlara ve amme işçilerine verilecek enflasyon farkları Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine karşın zamlar Temmuz’da geldi. Yaşam pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı bir tek 8.45 oranında duracak. Amme işçilerinin alacağı zam, bu nispet çevresinde belirlenecek.
  • Yurttaşlara ‘Porsiyonları küçültün’ diyen Saray, vatandaşın lokmasına dahi göz dikti. Yaşam pahalılığıyla, işsizlikle, yoksullukla, borçlulukla, açlıkla mücadelede, iktidar tarafınca bir tek bırakılan halk; ucube tek erkek diyetinin yükünü artık kaldıramıyor. Şahsım düzeni devam etmiş olduğu müddetçe fakirleşmeye, yoksullaşmaya, geçim sıkıntısı yaşamaya devam edeceğiz. İktidarın siyasal ve ekonomik tercihleri bizlere bu tarz şeyleri yaşamayı dayatıyor. Fakat Türkiye bu düzene mahkum değil.
  • Bu fena gidişi hepimiz değiştireceğiz. Türkiye’nin tüm sorunlardan kurtulabilmesinin yolu iktidar değişikliğinden geçiyor. Asla kimsenin şüphesi olmasın, tek erkek diyetine son verip halkın iktidarını kuracağız. Halkı zenginleştirecek olan, yaşam pahalılığına son verecek olan Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiyi kuracağız. Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup, amme kaynakları yararına kullanacağız.