Cemaatlerden alınan kitapların maliyet tablosu bulunamıyor

0
16
kitap

Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın verileri, Gülen yapılanması ile ilişkili olduğu tespit edilen yayınevlerine amme kaynaklarından para aktarıldığını gün yüzüne çıkardı. İktidarın, “Kandırıldık” diyerek milat duyuru etmiş olduğu 17-25 Aralık 2013 tarihinden sonrasında dahi bakanlığın, FETÖ ile ilişkili bir yayınevinden yüzlerce çeşit kitap satın almış olduğu öğrenildi. Kitapların maliyetini içeren tablo ise paylaşılmadı. CHP Mebus Murat Buyruk, “Yaprıklarını itiraf etmeye korkar hale gelmişler ve gizlemeye çalışıyorlar” diye konuştu.

TİCARET BAĞI KOPMADI

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün verileri ise FETÖ ile ilişkili olduğu tespit edilen ve kapatılan yayınevlerinden yüzlerce çeşit kitap alımı yapılarak cemaate mali kaynak sağlandığını gözler önüne serdi. Kitap alımının, 17-25 Aralık 2013 tarihinden sonrasında da sürdürüldüğü, FETÖ ile ilişkili bir gösterim evinden iki çeşit olmak suretiyle toplam 300 kitap satın alımı yapıldığı anlaşıldı.

2002-2013 yıllarını kapsayan 11 yılda, “FETÖ’ye yakın” olduğu belirlenen yayınevlerinden toplam 211 çeşit kitap satın alındı. Binlerce olduğu tahmin edilen kitapların sayısı tablolarda yer almazken kitap alımı meydana getirilen toplum yayınevinin sayısının ise 12 olduğu bildirildi. FETÖ ile ilişkisi tespit edilen ve “Milat” biri olan 2013 yılından sonrasında ticari ilişki sürdürülen Internasyonal Stratejik Araştırmalar Kurumu Derneği İktisadi İşletmesi’nden 2008-2015 döneminde toplam 27 çeşit kitap alımı yapıldığı açıklandı.

PARA GİZLENDİ

CHP Mebus Murat Buyruk’in, “Satın alınan kitapların bütçeye maliyeti ne kadardır?” sorusuna bakanlıktan gelen cevap ise dikkati çekti. Yazılı yanıtta, “FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan yayınevlerinden aşağıdaki tabloda belirtilen meblağ kadar kitap satın alınmıştır” denilse de yanıta mali tablo eklenmedi.
Yanıta reaksiyon yayınlayan Buyruk, “Mevzubahis ilişkilerin hesabını vermesi gerekenler, şimdi yaptıklarını anlatmaya korkar hale gelmişler” dedi. Buyruk açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: “Yanıtta, bahsedilen miktarla alakalı bir tablo göremedik. Ikimiz de bunun üstüne Kütüphaneler Genel Müdürlüğü yetkililerine ulaştık. CİMER üstünden verilen yanıttaki tablonun bizlere verilen yanıtta niçin yer almadığını sorduk. Teknik bir hata olabileceğini, en yakın zamanda bahsi geçen ödeme tablosunu bizlere ulaştıracaklarını söylediler. Ama üstünden yedi gün geçmiş olmasına rağmen halen elimize bu şekilde bir tablo ulaşmadı.”