Çavuşoğlu: Mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var

0
23
Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için komşu ülkeler olarak inisiyatif aldıklarını belirterek, “BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği’yle Suriyeliler başta olmak suretiyle mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var” dedi.

Çavuşoğlu, mültecilerin Covid-19’la beraber tüm dünyada mesele bulunduğunu anlatım ederek, “Artık mültecilerin emin biçimde ülkelerine döndürülmesi, gönderilmesi için internasyonal toplumdan daha iyi bir yardımcı görmeye başladık. Bu işin ciddiyetini birazcık anladılar. Başta BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği’yle Suriyeliler başta olmak suretiyle mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var” dedi.

“Bu mevzuda komşu ülkeler Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak olarak hepimiz bir inisiyatif başlattık” diye Çavuşoğlu şu ifadelere yer verdi:


En çok Suriyeliye ev sahipliği icra eden komşu ülkeler olarak. Lübnan’dakilerin durumu oldukça fena. Doğal bu tarz şeyleri zorla iterek değil de sahada, Suriye içerisinde, bizim harekat bölgelerimizde olduğu şeklinde, İdlib’de olduğu şeklinde ülkesine dönen insanlara bir şeyler sağlayabilmek; okul, öğrenim, esenlik, istihdam yaratıcı projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

“İNSANLARI HEMEN GÖNDERMEK DOĞRU DA DEĞİL, MÜMKÜN DE”

Çavuşoğlu, iç cenk devam etmiş olduğu için Avrupa ülkelerinin bugüne dek Suriye’nin tekrar inşasına karşı çıktığını söyleyerek, “Bu doğruydu, cenk devam ederken bir ülkenin tekrar inşası realist değildi. Diyetle alakalı olsun hepimizin tutumu belli fakat sahada temel gereksinimleri karşılamak olası” diye konuştu.

Afganistan’daki durumun Suriye’den oldukça değişik bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şu şekilde devam etti:

“İnsanları derhal göndermek doğru da değil, olası de değil. Muhataplarımız yok. Bizler aslına bakarsanız bundan önceki idare döneminde uçaklarla Afganları Afganistan’a gönderiyorduk. Pakistan’a da aynı biçimde gönderiyoruz. Sonuçta bu bir mesele, bütün dünyada mesele. Covid-19’la birlikte, bu mesele daha da artmaya başladı. Bu küresel bir sorunsa internasyonal topluluk olarak hep beraber bu problemi çözelim. Bizler tekrar de bu işin bir mesele bulunduğunu görüyoruz, toplumda bir rahatsız etme da var. Fakat bu işe ırkçı ve faşizan bir yaklaşımla bakmak son aşama yanlıştır. Öteki yandan sosyal bir sorunsa da hep beraber sakin bir halde değerlendirip, yeni politikalar da üreterek, umar bulmak için İçişleri Bakanlığımız başta olmak suretiyle bütün kurumlarımızla çalışıyoruz.”