Çavuşoğlu: Kanal İstanbul, Montrö’yü değiştirmeyecek; Boğaz trafiğini hafifletecek

0
35
Mevlüt Çavuşoğlu Sergey Lavrov

Antalya’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kanal İstanbul’un Montrö’yü etkilemeyeceğini savunarak, “Kanal İstanbul’u inşa ederek, Boğaz’daki trafiği hafifleteceğiz” dedi.

Çavuşoğlu, “Rusya’nın uçuş sınırlamasını kaldırması isabetli. Tesislerimiz salgına karşı hazır. Lavrov da görmüş oldu. Minik sorunlarımızı beraber çözme arzumuz var” dedi.

Çavuşoğlu, Kanal İstanbul mevzusundaki soruya da cevap vererek, “Kanal İstanbul’un inşa edilmesiyle Montrö anlaşmasında bir değişim olmayacak. Kanal İstanbul’u inşa ederek, Boğaz’daki trafiği hafifleteceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye-Rusya ilişkileriyle alakalı konuşan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“İkili ilişkilerimizde ciddi bir problem görmüyoruz. Mevcud ufak sorunları da beraber çözme azmimiz var. Yöresel mevzularda da bugün görüş alışverişinde bulunduk, Suriye’yi ele aldık, Karabağ yeniden bugün yöresel mevzularımızdan biriydi. Gayemiz bu ülkelerde istikrarın kalıcı olması. Suriye’de siyasal bir süreç için Rusya ile beraber çalışmaya devam edeceğiz. İşbirliğimiz somut sonuçlar doğuruyor, liderlerimiz içinde samimi bir dostluk var. Arkadaşım Lavrov ile kapsamlı işbirliğimizi daha da ileri taşımak için çalışmaya devam edeceğiz.”

“İKİ DOZ AŞI OLAN RUS TURİSTLERDEN PCR TESTİ İSTEMİYORUZ”

“Aşı sertifikası önerimi arkadaşım Sergey Lavrov’a ilettim. Öteki ülkelerden gelen turistler için yaptığımız uygulamaları Ruslar için de uyguluyoruz. İki doz aşı olan Rus turistlerden PCR testi istemiyoruz. Rus gezgin hangi aşıyı yaptırmışsa onu kabul ediyoruz. İster Sputnik olsun talep eder başka bir aşı. Rusya ile aşıların karşılıklı tanınmasını ilettik.”

LAVROV: TURİZM İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK

Lavrov ise “Pandemiye karşın siyasal diyaloğumuz sürüyor. Mevzuları oldukça kapsamlı olarak ele aldık. Turizmin gelişmesi için çalışmalarımız sürecek. Turizmde her tedbirin alınacağı güvencesi verildi” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Sputnik V aşısının Türkiye’ye tedariki ve bu ülkedeki üretiminin başlatılmasına büyük ehemmiyet veriyoruz” diyen Lavrov, şu mesajları verdi:

“Turizmde her önlemin alınacağı yönünde garanti verildi. Turizmin devamı ve gelişimi için beraber çalışacağız.

Ticari ve ekonomik ortaklaşa iş ile alakalı Türk-Rus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu’nun bir sonraki toplantısı en yakın zamanda Moskova’da yapılacak.

Rusya, S-400 Triumf hava müdafaa sistemlerinin birinci bataryasının kullanması dahil olmak suretiyle Türkiye’nin askeri-teknik işbirliğinin geliştirilmesine yönelik tutumunu memnuniyetle karşılıyor.

Moskova, Rus turistlerin sağlıklarının korunması için bütün önlemleri almaya hazır olduğundan Türkiye’ye minnettar.

İstanbul Kanalı’nın yapılması, yabancı ülkelerin askerlerinin orada konuşlanmasına sebep olmayacaktır.

Rusya ve Türkiye, Suriye’de terörün kökünün kazınması ve Suriyelilere insani yardım sağlanmasından yana olduklarını açıkladı.

Rusya ve Türkiye, Bakü ve Erivan arasındaki diyaloğu normalleştirme çabalarını koordine edecek.”