Çavuşoğlu: Askerlerimizi kimse mahsur bırakamaz

0
87

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Lübnan’da mevkidaşı Cebran Basil ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Suriye ordusunun Han Şeyhun şehrine girmesini değerlendirdiği toplantıda TSK gözlem noktasının ‘mahsur’ olmadığını söyledi ve “Askerlerimizi kimse mahsur bırakamaz” dedi.

Çavuşoğlu, Suriyeli göçmenlerle ilgili de açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, “Göçmenlerin su ihtiyacını, sağlık hizmetleri, eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılamak konusunda daha duyarlı olmamız lazım. Suriyeliler dönerken neler yapılması gerektiği konusunda ortak bir forum düzenleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle de ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir anlaşmanın geçerliliği yoktur” şeklinde konuştu.

LÜBNAN CUMHURBAŞKANI AVN İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Lübnan’da Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel konuları görüştü.

Cumhurbaşkanı Avn, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti, Cebel-i Lübnan vilayetindeki tarihi Beyt ed-Din Sarayı’nda kabul etti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmeye, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl ve Lübnanlı yetkililer katıldı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Lübnan’a sığınan Suriyeli mültecilerin yanı sıra Filistinli mülteciler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Avn, ülkesinde bir buçuk milyona yakın Suriyeli mülteciyi misafir ettiğini belirterek bunların vatanlarına geri dönmeleri gerektiğini dile getirdi. Avn, Suriyeli mültecilere yapılan yardımların kendi vatanlarına döndükten sonra yapılmasından yana olduklarını ifade etti.

Görüşmede ayrıca, Türkiye ve Lübnan’ın Filistin meselesi konusunda hemfikir olduğu vurgulandı.

Bakan Çavuşoğlu da görüşmeye dair sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşımda bulundu. Dışişleri Bakanı şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşmemizde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ilettik. Kardeş Lübnan’ın güvenlik ve istikrarının bölgemiz açısından önemini vurguladık. Suriye, Filistin, Doğu Akdeniz konularını görüştük.”

ÇAVUŞOĞLU MECLİS BAŞKANI BERRİ İLE GÖRÜŞTÜ

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Avn ile görüşmesinin ardından Meclis Başkanı Nebih Berri ile başkent Beyrut’taki makamında bir araya geldi.

İki günlük resmi ziyaret kapsamında Lübnan’a gelen Çavuşoğlu’nun, Başbakan Saad el-Hariri ve İçişleri Bakanı Raya el-Hasan ile de görüşmesi bekleniyor.