Çavuşoğlu, Antalya Dış ilişkiler Forumu’yla alakalı konuştu: Liberal bir münakaşa platformu olmasını istiyoruz

0
33
Antalya Diplomasi Forumu

Antalya Dış ilişkiler Forumu’yla alakalı konuşan Çavuşoğlu, forumun ana temasının ‘Yenilikçi Dış ilişkiler: Yeni Devre, Yeni Yaklaşımlar’ bulunduğunu belirterek, “Forumun değişik bakış açılarını yansıtan liberal bir münakaşa platformu bulunmasına ehemmiyet veriyoruz” dedi.

Yarın öğleden ilkin GDAÜ Dışişleri Bakanları Toplantısı, öğleden sonrasında da AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde zirvenin gerçekleştirileceğini özetleyen Çavuşoğlu, 1996 senesinde kurulan GDAÜ’nün 13 ülkenin tamamını aynı masa etrafına toplayan tek oluşum bulunduğunu söylemiş oldu.

GDAÜ’nün devre başkanlığını 1 Temmuz 2020’de Kosova’dan devralan Türkiye’nin periyodu üçüncü defa üstlendiğini dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye’nin de devre başkanlığını 1 Temmuz 2021 itibarıyla Yunanistan’a devredeceğini kaydetti.

Devre başkanlığı süresince “enerji, hanımefendi, organize suçla savaşım, ziraat, göç yönetimi ve istihdam benzer biçimde mevzularda 40’tan fazla etkinlik düzenlediklerini” aktaran Çavuşoğlu, şunları söylemiş oldu:

“KATILIMIN YÜKSEK OLMASI, DUYULAN GÜVENİ GÖSTERİYOR”

“Yarın düzenleyeceğimiz toplantılara katılımın bilhassa devasa yükseklikte bulunduğunu söylemeliyim. Bu aslen salgına karşın ülkemize duyulan güvenin de bir göstergesidir. 8 ülkenin devlet ya da hükümet başkanı zirveye, 9 ülkenin dışişleri bakanları da bakanlar toplantısına katılacak. Öteki ülkeler de değişik seviyelerde temsil edilecekler. Toplantılara, AB’den de, ‘ev sahibi ülke konuğu’ olarak Yüksek Temsilci Borrell katılacak. Toplantılarda, bölgedeki genel durumu ve son gelişimleri ele alacağız. Bölgenin önümüzdeki 10 senelik iktisat ve kalkınma hedeflerini ortaya koyan Güneydoğu Avrupa 2030 Strateji Belgesi de Doruk’de kabul edilecek.”

Çavuşoğlu, doruk ondan sonra ortak bildirge yayınlanacağını bildirdi.

Ek olarak GDAÜ’nün operasyonel kolu olan Yöresel İşbirliği Konseyinin de senelik toplantısının da Antalya’da gerçekleştirileceğini dile getiren Çavuşoğlu, TBMM’nin de bir senedir GDAÜ’nün Parlamenter Asamblesinin devre başkanlığını yürüttüğünü, 8. Genel Kurulu toplantısının da 21-21 Haziran’da Antalya’da yapılacağını belirtti.

FORUM, ERDOĞAN’IN KONUŞMASIYLA BAŞLAYACAK

Bakan Çavuşoğlu, Antalya Dış ilişkiler Forumu’nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hitabıyla 18 Haziran’da başlayacağını ve 20 Haziran’a kadar devam edeceğini söylemiş oldu.

Bakanlık olarak hayattaki gelişime ayak uydurmak için ‘yenilikler ve açılımlar yaptıklarını’ özetleyen Çavuşoğlu, “Bundan dolayı dış ilişkiler alanında bütün mevzular bizim ülkemizde konuşulsun istedik. Bu mevzuda Sayın Cumhurbaşkanımızdan büyük yardımcı gördük” dedi.

Çavuşoğlu, Antalya Dış ilişkiler Forumu’nun geçen yıl istila sebebiyle karşı karşıya yapılamadığını, dijital ortamda gerçekleştirildiğini anımsattı.

Forumun ana temasının ‘Yenilikçi Dış ilişkiler: Yeni Devre, Yeni Yaklaşımlar’ bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, forumun Dünya Ekonomik Forumu ve Münih Emniyet Konferansı benzer biçimde benzerlerinden ayrı kılan unsurun dış ilişkiler alanına odaklanmış olması bulunduğunu aktardı.

“RESMİ BEYAN YAPMALARINI BEKLEMİYORUZ”

Forumda diplomasiyi ilgilendiren her mevzunun yaratıcı, vizyoner, serbest ve yenilikçi bir halde görüşülmesini istediklerini dile getiren Çavuşoğlu, laflarını şu şekilde sürdürdü:

“Bundan dolayı, iştirakçilerin ağırlığını resmi görevliler oluştursa da katılımcılardan resmi beyan yapmalarını beklemiyoruz. Forumun değişik bakış açılarını yansıtan liberal bir münakaşa platformu bulunmasına ehemmiyet veriyoruz. Antalya Dış ilişkiler Forumu’yla diplomaside sahada ve masadaki nüfuzumuzun fikir alanında güçlendirilmesini de hedefliyoruz. Cuma gününden itibaren liderlerin katılacağı 2 oturuma ilaveten, yöresel, küresel ve tematik mevzu başlıklarında 15 celse ile oldukça sayıda ikili mülakat, yuvarlak masa toplantıları ve yan faaliyet gerçekleştirilecek. Antalya Dış ilişkiler Forumu’nun bu ilk toplantısı, istila döneminde fiziki katılımla ve bütün sıhhat tedbirlerine riayet edilerek düzenlenecek en büyük internasyonal etkinliklerden biri olacak. Foruma, üst seviye devlet, hükümet ve internasyonal müessese yetkilileri, kanaat önderleri, akademisyenler, parlamenterler ile medya ve {özel sektör} temsilcileri katılacak. Şimdiye kadar, 12 devlet ve hükümet başkanı, 43 dışişleri bakanı, 4 eski devlet ve hükümet başkanı ile ortalama 50 internasyonal teşkilat temsilcisi ya da eski hükümet yetkilisi katılımını teyit etti. Forumun, yakın zamanda, internasyonal alanda mühim bir itibar ve görünürlük kazanacağına inanıyoruz.”

Çavuşoğlu, Antalya Dış ilişkiler Forumu’nun, Dünya Ekonomik Forumu ve Münih Emniyet Konferansı benzer biçimde vakıflaşması için emek harcamaları sürdürdüklerini, Forumu daha ustalaşmış bir fikir kuruluşu ve münakaşa platformu haline getirmek istediklerini kaydetti.