Buldan, MHP’ye karşı savcıları göreve çağırdı

0
25
Pervin Buldan

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin öbek toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Deniz Poyraz ile alakalı laflarına sert reaksiyon gösterdi. Buldan, “Bu minik ortağa haddini bildirecek var mı cesur bir savcı?” diye sordu.

Buldan, İzmir HDP İl Binasında öldürülen Deniz Poyraz’a terörist diyen MHP lideri Devlet Bahçeli’ye oldukca sert çıktı.

Buldan, “Adımız ayağa kalkan umuttur. Adımız; Deniz Poyraz’dır! Sana sözümüzdür Sevgili Deniz. Yarım kalan hayallerin milyonların hayalidir. Aydınlattığın bu yolda barışı bu ülkede ne olursa olsun gerçekleştireceğiz. Katilin profili bize ortak bir yüzü göstermektedir. Nelerdir bu ortak yüz? HDP’ye yönelik “haşere temizliği yapılsın” diyen soykırım dilidir. “Daha neler görmüş olacaksınız” diyen tehdit dilidir. “6 milyon ferdin verdiği oy kalaşnikof kurşunudur” diyen medya tetikçiliğidir! Deniz Poyraz’ı katleden örgütlü, planlı birlikteliktir. İstedikleri kadar sorumluluktan kaçmaya çalışsınlar, kurtulamazlar. İzmir katliamında bu ortak yüzün sahiplerinin tamamının parmak izi, nefret izi vardır. Suçüstü yakalandılar! İktidarın minik ortağı Deniz’i ve ailesini hedef göstermiştir. Adeta, niçin daha çok HDP’li öldürülmedi diye yakınmıştır. Yeni cinayetlere kapı aralayacak bu açıklamalara karşı savcıları göreve çağırıyoruz,” diye konuştu.

Buldan şu şekilde devam etti:

“Tüm bunların ortak yüzleri işte budur. Bunların tamamı kol koladır. Deniz Poyraz’ı katleden de bu örgütlü, planlı birlikteliktir. İzmir katliamında bu ortak yüzün sahiplerinin tamamının parmak izi, nefret izi vardır. İzmir katliamında tıpkı öncekilerde olduğu benzer biçimde kabahat üzeri yakalanmışlardır. İktidarın bürokrasi adına bu kürsülerden ürettiği HDP düşmanlığıyla, nefret diliyle tetikçi arasındaki ilişki aleni olarak ortadadır. Gizlemeyeceksiniz.

Katil hangi saiklerle cinayeti işlediğini açıklamışsa hükümetin minik ortağı da bugün bu kürsüden Deniz Poyraz’ı hedef göstermiştir. Katille dil donanması yapmıştır. Deniz’in babasını, ailesini hedef göstermiştir. Bu ülkede HDP’ye oy veren milyonları hedef göstermiştir. Yeni cinayetlere kapı aralayacak bu söylemlere karşı savcıları göreve çağrı ediyoruz. Bu minik ortağa haddini bildirecek var mı cesur bir savcı?

“TETİKÇİYE KATLİAM İÇİN YOL VERİLDİ”

Parti binamızın önünde devamlı GBT meydana getiren polisler, bulgu halindeki tetikçiyi ayrım etmemiş olabilir mi? Olası değildir. Parti binamıza bir çay içmeye gelen vatandaşa dahi üyelik cezası verenler, tetikçiye cinayet için yol vermiştir. Bu oldukca aleni ve nettir.

Cinayet sırasında ve cinayet ondan sonra yöneticilerimizin binaya girmesini engelleyenler, katili engellememiştir. Katilin cinayet yapması için ortam müsait hale getirilmiştir. Bundan kuşku duyanlara, “ismin ne abiciğim?” sözünü hatırlatırız.

Deniz Poyraz’ı katleden örgütlü, planlı birlikteliktir. İstedikleri kadar sorumluluktan kaçmaya çalışsınlar, kurtulamazlar. İzmir katliamında bu ortak yüzün sahiplerinin tamamının parmak izi, nefret izi vardır. Suçüstü yakalandılar! AKP Genel Başkanı “Kınadık, benzerlerini de kınayacağız” demiştir. Ne demek benzerleri? Yeni katliamlar mı yaşanacak bu ülkede? Siyaseti rekabet değil kin ve düşmanlık olarak kabul eden bu zihniyetin yarattığı zehirli iklim, katliamlara zemin sunmaktadır.”