Buldan: Katil 30 dakika sonrasında gelseydi büyük bir cinayet gerçekleşecekti

0
20
Pervin Buldan

Partisinin İzmir İl Örgütü binasına yönelik saldırıya ilişik açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “O katil 30 dakika sonrasında gelmiş olsaydı, bu kentte büyük bir cinayet gerçekleşecekti” dedi. Buldan, “Bu olayın sorumluları normal olarak bu ülkeyi yönetenlerdir. AKP ve minik ortağı MHP’dir” ifadelerini kullandı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP İzmir İl Örgütü binasına yönelik saldırıyı ve parti mensubu Deniz Poyraz’ın öldürülmesini protesto etmek için HDP İzmir İl Örgütü Binası’nın önünde toplandı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, burada saldırıya ilişik açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Acımız büyük. Deniz yoldaşımızın bugün şehadetiyle beraber yüreğimizin yandığını fakat başımızın dik bulunduğunu her insanın bilmesini isteriz” diyen Buldan, “Bu cinayetler ilk değil. Hepimiz bu hikayeleri fazlaca gördük, seyrettik. Bizim önümüzde diz çökeceksiniz diyenlere karşı hiç boyun eğmedik, bundan sonrasında da eğmeyeceğiz. Bugün buraya büyük bir katliamı gerçekleştirmek suretiyle katil yollandı. Talih eseri içeride bir tek Deniz vardı. O katil 30 dakika sonrasında gelmiş olsaydı, bu kentte büyük bir cinayet gerçekleşecekti” dedi.

“ORGANİZE VE PLANLI OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Elinde silahla bir ferdin binaya girmesinin bayağı bir problem olmadığını belirten Buldan, “Oldukça organize ve planlı bulunduğunu biliyoruz. Bu katilin eline tabanca verenin de kim bulunduğunu biliyoruz. Senelerdir haykırıyoruz. Bu ülkede işlenen bütün cinayetler planlıdır. Bugün bunlara bir tanesi daha eklendi. Cumhurbaşkanı bu daha iyi günleriniz derken, bugünleri mi kast ediyordunuz? Bu katliamı biliyor muydunuz? Normal olarak biliyordunuz. Bu ülkede uçan kuştan bile haberiniz var” diye konuştu.

Buldan, şu şekilde devam etti: “Bu olayın sorumluları normal olarak bu ülkeyi yönetenlerdir. AKP ve minik ortağı MHP’dir. Her gün HDP’ye hakaret edip hedef gösterenler bu işin birebir sorumlularıdır. Bu cinayetin peşinde kim var ise acilen açığa çıkarılmalı. Asla kimse bizlere bu yakalanan katilin akli dengesi yerinde değildi zırvalamasını yapmasın. Kabul etmiyoruz. Bu yalanlara karnımız tok.”

“ÜLKENİN HUZURA İHTİYACI VAR”

“Bu ülkenin huzura ihtiyacı var” diyen Buldan, “Siz değerli üyelerimizin planlarıyla, katliamlarıyla bu ülke huzura ulaşmıyor. Hepimiz sulh dedikçe siz öldürüyorsunuz. Demokrasi dedikçe tutukluyorsunuz. Yeter artık. Deniz’in bizlere bıraktığı miras hiç yere düşmeyecek. Deniz’in gülen yüzü devamlı bizimle olacak. Hakkaniyet önünde kesinlikle fakat kesinlikle katiller hesap verecek. Tam 1.5 senedir il binamızın önünde çadır kurulmuş. Arkadaşlarımız her gün müracaat yapmalarına, tedbir alınsın demelerine karşın bu çadır kaldırılmamış. Tüm il örgütlerimizin önündeki çadırlar acilen kaldırılmalı” ifadelerini kullandı.

Buldan, şunları açıkladı: “Bir Deniz daha kaybetmeye tahammülümüz yok. Her toprağın dibine düşen canın peşinde milyonlar var. Bir an ilkin tüm sorumlular açığa çıkarılmalı, cezalandırılmalı. Deniz’e sıkılan kurşun bir tek Deniz’e değil, HDP’ye yönelik değil, bu ülkede demokrasiyi, barışı savunanlara sıkılan kurşundur. Bugün bir araya gelme, yan yana gelme dönemleridir.”