Bölge halkı HDP’ye açılan kapatılma davasına tepkili

0
34
halk HDP

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, HDP’ye yönelik kapatılma davası ve partinin Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine ilişkin halkın nabzını tuttu. Diyarbakır, Urfa, Batman, Mardin, Van, Kars, Siirt, Şırnak, Hakkari, Muş ve Bingöl’ü kapsayan anket çalışmasında katılımcıların yüzde 73.9’u Gergerlioğlu kararını siyasi buldu.

Araştırma grubuna “TBMM’de Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 33,5’i bu durumu “siyasi iradeye darbe” olarak değerlendirirken, yüzde 28,3’ü “AKP-MHP ittifakının siyasi tutumu sonucu gerçekleşen bir uygulama”, yüzde 22,6’sı “yasal sürecin zorunlu bir sonucu” ve yüzde 15,1’i ise “yasal süreç tamamlanmadan gerçekleşen bir uygulama” olarak değerlendirdi.

Çözüm zorlaşır

Katılımcılarına Yargıtay Başsavcısı’nın HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne açtığı dava da soruldu. Araştırma grubunun toplamda yüzde 71,8’i bu girişimi “olumsuz” toplamda yüzde 12,3’ü “olumlu” buldu. HDP’nin kapatılmasının olası 1. öncelikli sonucu sorulduğunda da araştırma grubunun yüzde 36,8’i “Türkiye demokrasisi yara alır”, yüzde 13,1’i “Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülme olanağı darbe alır” ifadelerini kullandı.

***

Sancar: HDP’yi kapattırmayacağız

HDP Parti Meclisi, gündemdeki gelişmeleri değerlendirmek üzere 6 aylık bir aradan sonra yüz yüze toplandı. Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerini kapattırmayacaklarını ve kapatma hamlesini boşa çıkaracaklarını söyledi. Sancar, HDP’nin şahıslardan ibaret olmadığını, ‘güçlü bir fikriyat’ ve Türkiye’nin aydınlık geleceği olduğunu savundu.