BM üyesi ülkeler, gelecek yılki barışı koruma bütçesinde anlaşamadı: ‘Bütün misyonların dondurulmasına yol açabilir’

0
33
Birleşmiş Milletler BM

Diplomatik kaynaklar, BM‘nin 193 üye ülkesinin, 30 Haziran‘da sona erecek olan ve ‘bütün misyonların dondurulmasına’ yol açabilecek önümüzdeki yılki sulh operasyonları için bütçe üstünde anlaşamadığını aktartdı.

Kaynaklar, anlaşmazlığın bilhassa son dakika taleplerini çoğaltan Çin ve Afrika ülkeleri sebebiyle gerçelleştirdiğini belirtti. Sulh operasyonları için ayrılan bütçe ortalama 6.5 milyar dolar ücretinde olurken, her sene Temmuz ayında süregelen 12 aylık bir süreci kapsıyor.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric basına verdiği demeçte, sulh misyonlarının uyarıldığını anlatım ederek, “Görevlerin durması niteliğinde plan hazırlamaları istendi” dedi. “Üye devletlerin süratli bir halde bir anlaşmaya varmalarını umuyoruz” ifadelerini kullanan Dujarric, sulh misyonlarının başarısız olmasına rağmen 1 Temmuz’dan itibaren artık masraf yapamayacaklarını altını çizdi.

Sözcü, bu durumda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutteres’in yalnızca sulh gücü operasyonlarında seferber edilen sivil ve askeri personelin güvenliği için masraf yapabileceğini laflarına ekledi. Dujarric, “Operasyonlardaki azalma, sözgelişi Kovid-19’a cevap olarak ev sahibi ülkeleri desteklemek, sivilleri korumak ve ötekiler de dahil olmak suretiyle, misyonların görevlerini yerine getirme kabiliyetlerini sınırlayacaktır” dedi.