Bir konuşmada beş yanlış yapmış oldu

0
29
Erdoğan il başkanları

Fena gidişatın bilincinde olan Erdoğan bir buçuk ayda partisinin il başkanlarını ikinci defa topladı. Bolca keseden iktidarını öven Erdoğan, işgören zamlarından Merkez Bankası rezervlerine kadar bir takım hakikatı çarpıttı.

BEŞ MADDEDE HALKIN GERÇEĞİ

Fena gidişatın bilincinde olan Erdoğan ürkü halinde. Son bir buçuk ayda ikinci defa il başkanlarını topladı. Birçok mevzuya değinse de tekrar dişe dokunur hiç bir şey anlatmadı. AKP kitlesinde bile coşku yaratmayan konuşmaları da birbiriyle çelişen bir takım iddiadan ibaret kaldı. Partisinin Esnetilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda gündeme ilişik açıklamalarda bulunan Erdoğan gerçekleri beş değişik mevzuda çarpıttı.

1- Merkez Bankası’nın yitik 128 milyar dolar rezervinin akıbeti muhalefetin uzun süreden beri gündeminde. Erdoğan, bu senenin ilk günlerinden bu yana meydana getirdiği her konuşmada değişik bir iddia ortaya attı. Bazen istila için kullanıldığını söyleyen Erdoğan ara ara de Merkez Bankası’nda duruyor açıklaması yapmış oldu. Erdoğan son konuşmasında Merkez Bankası rezervlerimiz şu an itibariyle 109 milyar dolar seviyesinde. Gelecek günlerde 115 milyar dolar seviyesine çıkacak” diye konuştu.

2- Erdoğan, Türkiye’nin senelik yaklaşık gelişme oranını yüzde 1’in altından alarak yüzde 5,1 seviyesine getirdiklerini iddia etti. Sadece Cumhuriyet tarihinin averajı ortalama aslına bakarsanız yüzde 5 civarındaydı.

3- Erdoğan, istihdamda 19 yılda 9 milyon artış yaşandığını iddia etti. 2002’de nüfus 48 milyon, istihdamdaki birey sayısı 21 milyon 300 bin olarak kaydedildi. Son gerçekleşen temmuz ayı verilerine bakılırsa ise çalışabilir nüfus 61,5 milyon ve istihdamdaki birey sayısı ise 28,5 milyon olarak belirlendi. Mevzubahis dönemde istihdamdaki birey sayısı 7 milyon 200 bin birey arttı. Erdoğan’ın 9 milyon istihdam sayısı aslına bakarsak, işgücüne katılan insan sayısındaki artışı anlatım ediyor. 2002’de 23 milyon 818 bin olan işgücüne katılan birey sayısı, tekrar verilere bakılırsa 9 milyon 295 bin birey artarak 33 milyon 113 bine ulaştı.

4- Son işgören zammına da değinen Erdoğan, en düşük işgören maaşının 4 bin 348 liradan 5 bin 700 liraya yükseldiğini belirtti. 2022 yılı için yüzde 5 artı 7’lik zam yapılacak. 2023 yılı içinse yüzde 6 artı 8 zam yapılacağı düşünülürse Erdoğan’ın açıklamış olduğu 5 bin 700 lira, 2023 yılı için belirlenen miktar.

5- Erdoğan’ın açıklamalarında dikkat çeken bir başka nokta ise cari aleni oldu. Erdoğan, en büyük sıkıntısı olan cari açığı 2019 senesinde cari dengeyi fazlaya dönüştürmeyi başarmıştık. İnşallah yakında tekrar aynı tabloyu göreceğiz dese de Türkiye daima cari aleni vererek büyüyen bir ülke oldu.

DOĞALGAZ ‘MÜJDESİNİ’ HATIRLATTI

“Müdafaa endüstri projelerimizin bütçesi 75 milyar dolar dolara ulaştı” diyen Erdoğan ek olarak şu ifadeleri kullandı: “Endüstri ve teknolojide organize endüstri bölge sayısını 325’e çıkardık. 79 teknopark kurduk. Ulusal feza programımızı belirledik. 2023 senesinde kendi otomobilimizi yollarda göreceğiz. Enerjide toplam kurulu gücümüzü 98 bin 162 megavata yükselttik. TANAP’ı ve Türk Akımı’nı tamamladık. Karadeniz-Sakarya havzasında Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp toplam 540 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettik.”