Bir haftada 1,7 ton uyuşturucu ele geçirildi: Kokainin kanıtı var araştırma yok

0
29
uyuşturucu Kokain

Mersin Limanı’nda ortalama yarım ton kokain ele geçirildi. Son yedi gün içerisinde aynı yerde ele geçirilen uyuşturucu miktarı 1,7 tona ulaştı. Gazeteci-Yazar Timur Soykan, “İpucu var fakat inceleme yok” diyor.

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Twitter hesabından icra ettiği açıklamada, Mersin Limanı’nda bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerinin emek harcamaları neticesinde 463 kg kokain ele geçirildiğini aktararak, “Görevlerini başarıyla yerine getiren Gümrük Muhafaza ekiplerimizi kutlama ediyorum. Zehir tacirlerine hiç geçit vermeyeceğiz” ifadesini kullandı. Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, kısa zaman ilkin Mersin’de bir limanda meydana gelen operasyonla 1 ton 300 kg uyuşturucu ele geçirilerek ülke tarihinin en yüksek miktarlı kokain yakalamasına imza atılmış olduğu anımsatıldı.

2020’DE ELE GEÇİRİLEN MİKTAR İKİ TONA YAKIN

Anadolu Ajansı’nın 19 Ocak 2021 tarihindeki haberine gore, ‘emniyet kaynakları’ 2020’de toplam 1 ton 954 kilogram kokain yakalandığını bildirmişti. Habere gore, “Uyuşturucuyla savaşım birimlerinin, 2020’de icra ettiği operasyon sayısı, yakaladığı şüpheli ve ele geçirdiği uyuşturucu madde miktarlarında Cumhuriyet zamanı rekorunun kırıldığı belirtilmişti.”

Geçen ay Panama’da varış noktası Mersin Limanı olan bir konteynerde muz kutuları içerisine saklanmış 616 paket kokain ele geçirilmişti. Kokain yüklü konteynerin çıkış noktası olan Cenup ABD ülkesi Ekvador’daki Puerto Bolivar Limanı’nın Türk firması Yılport Tüm ortaklık’e ilişkin olduğu öğrenilmişti. Yılport Tüm ortaklık’in ismi, geçen sene ağustos ayında, Kocaeli Dilovası’ndaki Yılport Limanı’nda yakalanan 540 kilogram kokain ile de gündeme gelmişti. Bu kokainin ise Brezilya çıkışlı olduğu öğrenilmişti.

İPUCU YAKALANDI SESSİZLİK SÜRÜYOR

Türkiye’de evvelinde yılda yaklaşık bir buçuk ton uyuşturucu ele geçirilirken şimdi tek sevkıyatta bu sayılara ulaşıldığına değinen Soykan, “Türkiye bu haliyle bir Cenup ABD haline dönmüş durumda, hatta orası için bile bu rakamlar fazlaca kayda kıymet. Avrupa’da 2017’den bu yana 10 tondan fazla yakalanan kokainin arkasından anlaşıldı ki bu ticareti yapanların kullandığı gizli saklı yazılımlar ve istihbarat teknikleri var. Bunlar çözüldü, bir milyar ileti deşifre edildi. Orada Hollanda ve Belçika limanları üstünden dönen bu iş tespit edilince yeni bir rota arayışı ortaya çıktı” diyor.

Türkiye’de Afganistan’dan gelen uyuşturucuyu Avrupa’ya taşıyan hazır bir rotanın bulunduğunu da hatırlatan Soykan laflarını şu şekilde sürdürdü: “Bu rotayı kullanarak hem Ortadoğu’ya bununla beraber Avrupa’ya sevkıyatın merkezi Türkiye oldu. Mersin limanı’nda yakalanan 1,3 ton uyuşturucunun Brezilya’da büyük uyuşturucu baronu Sergio Roberto de Carvalho’ya ilişkin olduğu Brezilya basınında yer aldı. Burada bir ipucu yakalandı sadece maalesef bunların üstüne gidilmiyor. Kolombiya’dan Türkiye’ye gelecek 5 ton kokainle alakalı sessizlik de hâlâ sürüyor.”