Biden’dan Rusya çıkışı: Zararı dokunan eylemlere girişirse kuvvetli bir cevap veririz

0
20
Biden

Avrupa ziyaretindeki ilk konuşmasında Rusya’ya bildiri veren Amerika Başkanı Biden, “Rusya zararı olan eylemlere girerse Amerika kuvvetli bir cevap verir” dedi.

Amerika Başkanı Joe Biden sekiz günlük Avrupa ziyaretine İngiltere’den başladı. DW Türkçe’nin aktardığına gore, Biden gezideki ilk konuşmasını Mildenhall Kraliyet Hava Üssü’nde bulunan ortalama bin Amerikan askeri ve ailesi önünde yapmış oldu.

‘RUSYA İLE ANLAŞMAZLIK ARAMIYORUZ’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e önümüzdeki hafta buluştuklarında aleni bir bildiri vereceğini söyleyen Biden “Rusya ile ihtilaf aramıyoruz” dedi. “İstikrarlı ve öngörülebilir bir ilişki istiyoruz” diyen Biden “Sadece şu mevzuda netim, şayet Rus hükümeti zarar verici eylemlere girerse Amerika buna kuvvetli ve anlamlı bir cevap verecektir” diye konuştu.

Biden transatlantik ilişkileri yine inşa etme hikayesinde emin bulunduğunu ve Rusya ile ilişkileri yeni bir çerçeveye oturtmak istediğini söylemiş oldu. Eski Amerika Başkanı Donald Trump’ın koyduğu gümrükler ve muhtelif anlaşmalardan istifa kararlarının Amerika’nin başlıca müttefikleriyle olan ilişkilerinde ipleri gerdiğini de beyan etti.

“Amerika Başkanı olarak bu benim ilk denizaşırı gezme” diyen Biden “G7’ye katılacağım arkasından NATO toplantısına ve sonrasında da bilmesini istediğim şeyleri bildirmek için Sayın Putin ile görüşeceğim” diye konuştu. Biden “Bu yolun her aşamasında Amerika’nin geri döndüğünü ve dünya demokrasilerinin en çetin zorluklar karşısında, geleceğimiz açısından en mühim meselelerde beraber durduğunu ortaya koyacağız” dedi.

16 HAZİRAN’DA PUTİN İLE GÖRÜŞECEK

Amerika Başkanı Biden Avrupa gezisine çıkmadan ilkin gazetecilere meydana getirdiği açıklamada hedeflerini “ittifakı güçlendirmek, Putin ve Çin’e Avrupa ile Amerika’nin son aşama yakın bulunduğunu açıkça anlatım etmek” olarak tanımlanmıştı. 16 Haziran’da Cenevre’de Putin ile yapacağı müzakere Biden’ın gezisinin en mühim buluşması olarak değerlendiriliyor.

Biden konuşmasında Amerika’nin NATO’ya olan bağlılığını da altını çizdi sadece ittifakın modernize edilmesi ve sibersavaş yeteneklerinin geliştirilmesi icap ettiğini belirtti. Biden’ın Avrupa ziyareti esnasında Amerika’nin 500 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısını iki senelik bir müddet içerisinde ortalama 100 ülkeye bağışlama edeceğini açıklaması da umut ediliyor.

Dünyanın mühim yedi ekonomik gücünün (Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, Japonya) liderlerini bir araya getiren G7 zirvesi yarın başlamış olacak ve üç gün sürecek. Cornwall kentindeki St. Ives nahiyesinde düzenlenecek olan zirvede koronavirüs aşısı, tecim, iklim ve kalkınma ülkelerindeki altyapı çalışmalarının ele katılması umut ediliyor.

Amerika Başkanı Joe Biden’ın Perşembe günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bütünleşmesi umut ediliyor. Biden’ın eşi Jill Biden ile beraber doruk hemen sonra Kraliçe II. Elizabeth’i Windsor Kalesi’nde ziyaret etmesi umut ediliyor. Ziyaretin arkasından Brüksel’e gidecek olan Biden burada NATO ve Avrupa Donanması liderleriyle görüşmelerde bulunacak. Görüşmelerde Rusya ve Çin ile ilişkilerin yanı sıra NATO harcamalarının gündem olması umut ediliyor.

Biden 14 Haziran’da da AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brüksel’de yüzyüze görüşecek.