Biden: Rusya-Amerika ilişkileri istikrarlı ve öngörülebilir olmalı

0
39
Biden

Demokratik Parti Milli Komitesi‘nin bir etkinliğinde konuşan Biden, “Rusya Devlet Başkanı Putin’e ikili ilişkilerin istikrarlı ve öngörülebilir olması gerektiği, nükleer silahsızlanma ve iklim değişikliği şeklinde ortak çıkarlarımızın bulunmuş olduğu alanlarda ortaklaşa iş yapabilmemiz gerektiği mesajını verdim” dedi.

İki ülke arasındaki ihtilaflara değinen Biden, siber saldırılar düzenlenmesi yahut Amerika ekonomisine müdahale edilmesi halinde misilleme yapma lafı verdi.

Biden, “21. yüzyılda en kuvvetli ekonomiye kimin haiz olacağı hikayesinde bir yarış içindeyiz ve dünyanın geri kalanı da boş durmuyor. Meydana getirecek daha oldukca işimiz var ve süratli hareket etmeliyiz” diye konuştu.

16 Haziran’da Cenevre’de ilk karşı karşıya görüşmelerini meydana getiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Amerika Başkanı Joe Biden, stratejik istikrarla alakalı diyaloğu sürdürme hikayesinde mutabakat sağlamıştı.

Liderler, silahlar üstündeki kontrolü çoğaltmak ve riski azaltıcı önlemler almak için iki ülke arasındaki stratejik istikrar mevzusundaki diyaloğu yine başlatma sonucu almıştı.

Putin ve Biden, iki ülkenin büyükelçilerinin vazife yerlerine dönmesi hikayesinde da antak kalma sağlamıştı.