Biden: Putin yakında ABD seçimlerine müdahalenin bedelini ödeyecek

0
30
Joe Biden

ABC televizyonuna verdiği röpotajda, ABD istihbaratının iddia ettiği, ‘Rusya’nın 2020 seçimlerine müdahalesinin’ sonuçlarının ne olacağı sorulan Biden, “(Putin) bunun bedelini ödeyecek. Yakında göreceksiniz” yanıtını verdi.

Biden’ın ifadeleri, Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nin Facebook üzerinden yaptığı ve ABD’nin suçlamalarını mesnetsiz olarak nitelediği açıklamasının ardından geldi.

Büyükelçilik, suçlamalarla ilgili bir kanıt sunulmadığını vurguladı.

‘İkili ilişkilerin nomalleşmesine zarar veriyor’

Bu tarz suçlamalarla ABD’nin, içerideki siyasi istikrarsızlığın sorumluluğunu yabancı aktörlerin üzerine yıkmaya çalıştığı kaydedilen açıklamada, bu eylemlerin ikili ilişkilerin normalleşmesine hiçbir katkısı olmadığı ifade edildi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi’nin 15 sayfalık raporunda, “Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Başka Biden’ın adaylığını ve Demokrat Parti’yi gözden düşürme, Başkan Trump’ın adaylığını destekleme, halkın seçim sürecine olan güvenini zayıflatma ve ABD’deki sosyal ve politik bölünmeyi derinleştirme amacını taşıyan algı operasyonunu gerçekleştirme emrini verdiğini, bir grup Rus hükümet kuruluşunun bu operasyonu gerçekleştirdiğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

ABD istihbarat raporunu kabul etmediklerini belirten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da öne sürülen iddiaların asılsız olduğunu vurgulamıştı.