Biden, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerle 1.2 trilyon dolarlık altyapı paketinde anlaşmaya varıldığını duyurdu

0
26
Biden

Biden, Beyaz Saray‘da, bir öbek Cumhuriyetçi ve Demokrat senatör ile bir araya ulaştıktan sonra gazetecilere açıklamada bulunmuş oldu.

Üstünde anlaşılan pakette, Amerikan ailelere yapılacak yardımlara yer verilmesi önerisinin reddedildiğini kaydeden Biden, “Hiçbirimizin bütün istediklerini alamayacağı hikayesinde anlaştık. Ben de ne olursa olsun bütün istediklerimi alamadım fakat sandığımdan daha oldukca şey verdiler” dedi.

Biden, gelecek 8 sene için altyapıya 1.25 trilyon dolar harcanmasını öngören planını mart nihayetinde açıklamış, sadece o güne kadar Senatodaki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar içinde herhangi bir anlaşmaya varılamamıştı.

Üstünde anlaşılan pakette ne var?

Öte taraftan Biden’ın açıklamasından kısa vakit sonrasında Beyaz Saray’dan meydana getirilen açıklamada, üstünde anlaşılan paketin bilgileri paylaşıldı.

Paket kapsamında, 5 sene içerisinde 973 milyar dolar, 8 sene içerisinde ise 1.2 trilyon dolar masraf yapılacağına işaret edilen açıklamada, temelde ulaşım için 579 milyar dolar, öteki altyapılar için ise 266 milyar dolar ayrılacağı, geri kalan miktar ile de alakalı yasa ve kurallarda düzenlemelere gidileceği açıklandı.

Altyapı paketinde ‘ulaşım’ kaleminde en oldukca bütçe 109 milyar dolar ile yollar, köprüler ve büyük projelere, 66 milyar dolar ile demir yollarına ayrılıyor. Öteki kalemler içinde, emniyet, toplu nakliyat, elektrikli enstruman, havalimanları ve limanlar benzer biçimde maddeler de yer ediniyor.

Öteki altyapı kalemleri çerçevesinde ise en büyük hisse 65 milyar dolar ile elektrik altyapısına ayırılıyor. Öteki kalemler içinde su, geniş band ve çevresel iyileştirme benzer biçimde alanlar da bulunuyor.

Mevzubahis paket, Temsilciler Meclisi ve Senatonun da onayını alırsa, yasalaşması için Amerika Başkanı Biden’ın imzasına sunulacak.