Beyaz Saray’da Biden-Rivlin görüşmesi: İsrail’in Amerika’den daha büyük ve daha yürekli bir dostu yoktur

0
31
Beyaz Saray

Amerika Başkanı Joe Biden, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile Amerika’nin başkenti Washington DC’de bulunan Beyaz Saray’da bir araya geldi. Basına kapalı toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Biden, görüşmede İran da dahil olmak suretiyle muhtelif mevzuları tartışacaklarını aktararak, İran’ın kendi yönetimi zamanında nükleer silaha haiz olmayacağını beyan etti. Amerika’nin İsrail’in kendini müdafaa hakkına verdiği desteği yineleyen Biden, Amerika’nin İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki son normalleşme anlaşmalarını desteklediğini belirtti.

​’Bizim şeklinde dostlar ara sıra düşünce ayrılıkları yaşayabilirler’

Rivlin ise Biden’a, aralarındaki anlaşmazlıklar mutlaka Amerika ile İsrail arasındaki bağların daima devam edeceğine dair garanti vererek, “Bizim şeklinde dostlar ara sıra düşünce ayrılıkları yaşayabilirler fakat hiç yakın ilişkilerini tehlikeye atmazlar. Ortak misyonumuz partilerin ve hükümetlerin sınırlarını aşıyor. Liderlik değişse bile birbirimize karşı yükümlülüklerimiz kuvvetli kalır” dedi.

“İsrail halkı adına İsrail’e ve İsrail’in güvenliğine verdiğiniz sağlam yardımcı için size ve bütün Amerikan halkına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanan Rivlin, “Sayın Başkan, yeniden burada olmaktan oldukça mutluyum. İsrail’in Amerika’den daha büyük ve daha yürekli bir dostu yoktur. Uluslarımız arasındaki benzersiz bağlar daima demokrasi ve liberalizmin ortak değerlerine dayanmıştır. Bizler ortağız. Bizler arkadaşız. Uluslarımız birbirine bağlıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı olarak son defa Beyaz Saray’ı ziyaret eden Rivlin’in Biden ile görüşmesinin peşinden Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve üst seviye Kurultay üyeleri ile bütünleşmesi umut ediliyor. Rivlin, 9 Temmuz’da görevini Isaac Herzog’a devredecek.