Beyaz Saray yetkilisinden Erdoğan-Biden görüşmesine ilişik izahat

0
66
Biden Erdoğan

Erdoğan- Biden görüşmesine ilişik izahat meydana getiren Beyaz Saray Yetkilisi, “Rus S-400 sistemi meselesi dün gündeme geldi. Bu, bizim iç kanunlarımızla alakalı olarak Türkiye ile bizim aramızdaki bir sorun. (Biden-Putin zirvesi) Yarınki zirvede bu mevzunun gündeme gelmesini beklemiyorum” dedi.

Beyaz Saray’dan ismi açıklanmayan üst seviye bir yetkili, Amerika Başkanı Biden’ın Brüksel’den Cenevre’ye yolculuk etmiş olduğu sırada başkanlık uçağında gazetecilere açıklamalarda bulunmuş oldu.

Biden’ın dün Erdoğan ile meydana getirdiği ikili toplantıda, S-400 meselesinin gündeme gelip gelmediğinin ve bunun Biden’ın yarın Putin ile yapacağı zirvede mevzu olup olmayacağının sorulması üstüne yetkili, “Rus S-400 sistemi meselesi dün gündeme geldi. Bu bizim iç kanunlarımızla alakalı olarak Türkiye ile bizim aramızdaki bir sorun. Yarınki zirvede bu mevzunun gündeme gelmesini beklemiyorum” cevabını verdi.

Yetkili, “Türkiye’nin Kabil Havalimanı’ndaki varlığı karşılığında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile S-400 hikayesinde bir antak kalma sağlandı mı?” sorusunu ise “Hayır, S-400’ler ile Kabil Havalimanı içinde bir irtibat yok” diye yanıtladı.

Erdoğan ile Biden dün Brüksel’deki NATO Zirvesi kapsamında bir araya gelmişti.