Beyaz Saray: Erdoğan-Biden görüşmesinde Kabil Havalimanı hikayesinde genel bir mutabakata varıldı

0
28
Erdoğan-Biden

Beyaz Saray Milli Emniyet Danışmanı Jake Sullivan, Erdoğan ile Biden görüşmesinde iki ülkenin Kabil Havalimanı hikayesinde genel bir mutabakata vardığını belirtti. Sullivan, “Türklerin bu rolün altından kalkabileceğine güveniyoruz” dedi.

Beyaz Saray Milli Emniyet Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray muhabirleri ile bir telefon brifingi gerçekleştirmiş oldu.

Erdoğan-Biden görüşmesinde de bulunan Sullivan, görüşmeye ait icra ettiği açıklamada, “Biden ve Erdoğan görüşmesinde S-400 mevzusu gündeme geldi. Bu mevzuda bir çözüme varılamadı sadece diyaloğa devam edilmesi için taahhüt verildi” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Sullivan mevzubahis toplantıda Amerika’nin Afganistan’dan çıkma sürecinde Kabil Internasyonal Havalimanı mevzusunun da gündeme geldiğini belirterek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bu havalimanının güvenliğinin sağlanması hikayesinde muayyen yardıma gereksinim duyacağını söylemiş oldu, Biden da kendilerine yardımcı taahhüdü verdi” ifadesini kullandı.

İki liderin de ekiplerini nihai plan hikayesinde çalışılması için görevlendirdiğinin altını çizen Sullivan, “Türkiye’nin (Kabil) Hamid Karzai Internasyonal Havalimanının güvenliğinin sağlanmasında öncü rol alması hikayesinde mutabakata varıldı. Şimdi bunu iyi mi uygulayacağımız hikayesinde çalışıyoruz” dedi.

Sullivan, Taliban’ın Kabil çevresindeki diplomatik ve emniyet alanlarına saldırma ihtimaline karşı duyulan endişeleri ciddiye aldıklarını belirtti.

Türkiye ile Kabil Havalimanı hikayesinde çalışmaktan ötürü iyi hislere haiz bulunduğunu belirten Sullivan, “Türklerin bu rolün altından kalkabileceğine güveniyoruz” ifadesini kullandı.

Erdoğan ve Biden, 14 Haziran Pazartesi günü Brüksel’de bir araya gelmişti.